25 bázisponttal 6,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben vitték lejjebb. A lépés megegyezik a piaci várakozásokkal, szinte minden szakértő enyhe lazításra számított, különösen Virág Barnabás múlt heti nyilatkozata után.
A szigorú irányultságú monetáris politika továbbra is kulcs a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez. A szigorú monetáris politika sarokpontjai a következők:
- minden olyan tényező, ami a hazai inflációs kilátásokra hatással van,
- az ország kockázati megítélése,
- a régión belüli relatív pozíciónk,
- valamint a nemzetközi kockázati és monetáris politikai környezet alakulása.
Júniustól új szakasz vette kezdetét: a beérkező adatok alapján a monetáris tanács hónapról hónapra dönt az alapkamat mértékéről. A döntés a tartás és a kismértékű kamatcsökkentés között dől el
– mondta Virág Barnabás, az MNB alelnöke a júliusi kamatdöntést követő háttérbeszélgetésen.
Kiemelte: a piaci elemzők további egy-két kamatcsökkentési várakozása reálisnak tekinthető, a lefutást azonban egyelőre nem lehet megjósolni. Mindeközben a másfél, kétéves horizontú kamatvárakozások érdemben lefelé tolódtak az elmúlt hetekben, ugyanakkor a folyamatok fenntarthatóságának megítéléséhez több beérkező adatra van szükség.
Akár 80 bázispontos csökkenés is jöhet
Az Economx kérdésére Virág Barnabás a 2025-ben várható kamatkörnyezetről elmondta: a hosszabb távú kamatvárakozások jelentősen, 70-80 bázisponttal csökkentek.
„Itt a legfontosabb alapelv az óvatosság, valamint az ezt meghatározó folyamatok és adatok körültekintő áttekintése” – tette hozzá, kiemelve, hogy a tanács a trendszerű folyamatokat fogja értékelni.
A döntés háttere
A külső egyensúlyi folyamatok kedvezően alakulnak, valamint a fiskális hiánycsökkentés is megkezdődött. Javult a globális kockázatvállalási hajlandóság is, azonban továbbra is változékony. Az elmúlt hetekben a Fed-től az év végéig várt kamatcsökkentés mértéke nőtt, szeptemberben jöhet már a következő alapkamat-csökkentés.
A legutóbbi, piaci várakozásoknál jobb inflációs adat nem változtatja meg a várható inflációs pályát, de az ország kockázati megitélésének erősödése mellett lehetővé tette a kamatcsökkentés korábbi végrehajtását.
Nem dőlhetünk hátra: előretekintve továbbra is óvatos és türelmes monetáris politika indokolt
– húzta alá az MNB alelnöke.
Vegyes környezetben kell(ett) dönteni
A makrogazdasági és pénzügyi piaci kilátásoknál nagyon vegyes képet láthatunk, sok izgalomra lehet számítani az év második felében.
Egyrészt nemzeti szinten a júliusban bejelentett hiánycsökkentő intézkedéseknek köszönhetően elérhetőnek tűnik a 2024-es és 2025-ös központi büdzsé hiánycélja. Májusban pedig a folyó fizetési mérleg ismét jelentős többletet ért el.
A francia és brit választások eredményét követően jelentősen csökkentek az európai pénzügyi eszközök felárai. Mindeközben egyre valószínűbbnek tűnik az amerikai Fed szeptemberi alapkamat-csökkentése.
Inflációs helyzet
A hazai inflációs ráta júniusban is a jegybanki toleranciasávon belül alakult. A beérkező adat a júniusi inflációs jelentés előrejelzésével összhangban, a piaci várakozásoknál alacsonyabban alakult. A múlt hónapban pedig megállt a maginfláció csökkenése, júniusban ismét növekedésnek indult a mutató.
Itt azt kell majd megvizsgálnia a jegybanknak, hogy emögött milyen mértékben állnak bázishatások és átmeneti, időben kifutó inflációs hatások. A szolgáltatói szektor inflációs hatása kiemelkedő, így többek között a bankok és telekommunikációs szolgáltatók árazási folyamatait figyelni fogja a jegybank. Ezen a területen a dezinfláció rendkívül lassú, és negatívan hat a többi szektorra is.
Virág Barnabás elmondta: az áremelkedés üteme várhatóan a következő hónapokban is a jegybanki toleranciasáv felső széle közelében alakul.