A HMPV az influenzához hasonló tüneteket okoz, de ha más kórokozó baktériumok is társulnak hozzá, akár súlyos tüdőgyulladást is előidézhet – mondta Rusvai Miklós virológus az InfoRádióban. Öt-hat nap alatt túl lehet esni a betegségen, ha a fertőzést elkapó páciens ágyban marad, sok folyadékot iszik és enyhe, meleg, egyenletes hőmérséklet veszi körül.
Rusvai Miklós elmondta: nem egy új típusú vírusról van szó. Elsősorban a tüdőt veszélyezteti, légzőszervi megbetegedést okoz. Már Magyarországon is jelen van, szinte minden héten kimutatják a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központban is. A HMPV a náthavírusok közé tartozik, de amikor súlyos formát ölt, és esetleg más kórokozó baktériumok is társulnak hozzá, akkor a már említett tüdőgyulladás is lehet a következmény.
Jellemző tünetei az influenzához hasonlók, vagyis köhögés, tüsszögés, orrfolyás, nehézlégzés vagy hőemelkedés. A virológus tájékoztatása szerint alapesetben öt-hat nap alatt túl lehet esni a betegségen, különösen akkor, ha a fertőzést elkapó páciens ágyban marad, sok folyadékot iszik és enyhe, meleg, egyenletes hőmérséklet veszi körül.
Az új járvány öt évvel azután tört ki, hogy a világon először azonosították a koronavírust a kínai Vuhanban, és mivel már Magyarországon is előfordulnak HMPV-s esetek, sokan tartanak a tömeges, súlyos megbetegedésektől.
Rusvai Miklós úgy fogalmazott, hogy az eddigi információk alapján ez nem egy új Covid-variáns, hanem arról van szó, hogy az elmúlt időszakban a már korábban is jelen lévő kórokozók sokkal nagyobb számban okoztak olyan megbetegedéseket, amelyek a Covid-időszak alatti lezárások, védelmi intézkedések és rendszabályok (például maszkviselés) miatt nem okoztak annyi gondot.
Az egyetemi tanár szerint a HMPV ugyanolyan hatással van az emberekre, mint más légzőszervi vírusok, például a szamárköhögés vagy az óriássejtes vírus (RSV).
A mostanában világszerte megjelenő vírusfajták most pótolják azt a két-három évet, amit kihagytak
– véli a virológus.
Hozzátette: a rendszeres fertőzések tartják fent az immunitást a kórokozókkal szemben a lakosságon belül, csakhogy a lezárások miatt kimaradt több év a rendszeres immunizálásból, és nem oldható meg minden egyes vírusfajta ellen a vakcinás védekezés. „Mi is láttuk ennek a kárát, és ugyanez figyelhető meg most Kínában is, ahol a később meghozott intézkedések miatt egy évvel tovább tartott a zárlati időszak” – mondta Rusvai Miklós.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!