A külső- és a belső gazdasági helyzet érzékenyen érinti a hazai kis- és középvállalatokat - rohamosan esnek a cégek várakozásai, egyre szűkebbnek látják azt a pályát, amely révén előre tudnak mozdulni a jelenlegi piaci környezetben. Az OTP Bank megbízásából a Policy Agenda által 700 cégvezető megkérdezésével végzett felmérés szerint a hazai kkv-k 54 százaléka szeretne valamilyen pénzügyi hitelkonstrukciót igénybe venni. Közel harmaduk a hitelt beruházásra fordítaná, 20 százalékuk használná fel napi likviditás rendbetételére. A cégek 14 százalékuk piacbővülést, 9 százalékuk pedig munkaerő-bővítést finanszírozna a kölcsönből.
Csonka Tibor, az OTP mikro- és kisvállalati igazgatóságának vezetője ezzel kapcsolatban arra emlékeztetett, hogy a Széchenyi 50 hitelcsomagot elsősorban likviditássegítő megoldásokkal töltötték fel - folyószámla- és forgóeszközhitel volt a legkeresettebb. Meg kell találni a beruházni akaró ügyfeleket, hiszen az is beszédes, hogy a mostani felmérés során a cégek 73 százaléka úgy nyilatkozott, hogy egyelőre nem tervez bővülést.
A Széchenyi 50 program során megkeresett ügyfelek közül 3500 vállalkozásnak nyitottak számlát - több, mint harmadával magasabb a számlanyitások aránya, mint a kampány nélküli hónapokban. A program vonzó eleme a 6 hónapos számlavezetési díj elengedés, de február 14-től a bank további új számlacsomagokat kínál majd - mondta el Csonka Tibor. Ami a hiteloldalt illeti: a bank két új - állami támogatás mellett igénybe vehető - beruházási hitelkonstrukciót kínál majd a közeljövőben, mint ahogy a Merkantil Bank révén a korábbiaknál sokkal aktívabb alternatívaként jelenik majd meg a lízingfinanszírozás is.
A hiteleknél és a pályázatoknál is jól látszik, hogy a cégek sok esetben nem bíznak önmagukban, abban, hogy megfelelnek a pályázati feltételeknek, vagy épp hitelképesek. Az OTP abban is segíteni akar, hogy ezek a cégek felismerjék saját értékeiket - ezeket a cégeket szeretnék finanszírozni.