Az "A" osztály marad ezentúl is a legmagasabb energiaosztály, de a "+" jelek eltűnnek. Részben azért, mert 2017-ben a mosógépek és hűtők 90 százaléka valamely pluszos A kategóriába tartozott, így már egyre nehezebbé vált megítélni a készülékek energiafogyasztási szintjei közti különbséget.
Az új rendszerben jelentős átminősítések lesznek - így előfordulhat, hogy az adott gép a korábbi gyakorlathoz képest már nem fog az A és B besorolás alá tartozni. Például egy korábban A+++ mosogatógép az új rendszer szerint csak a D kategóriának felel meg, az F osztály pedig 2024-re minden kategóriában kifut. Mindez közel sem azt jelenti, hogy az eddig kiemelkedően energiatakarékosnak minősített mosógép máris rosszabb minőségű lett - mindössze a rendszer lett szigorúbb. Ez pedig a gyártókat előbb-utóbb olyan fejlesztésekre ösztönzi, melyekkel a felső két kategóriát is betölthetik).
Kapcsolódó
További zavarkeltő tényező lehet, hogy például, ami az egyik háztartási gépnél B kategóriába esik, az a másiknál már egy másik osztályba kerül besorolásra. A Media Markt összeállításából kiderül, hogy pontosan mi határozza meg tehát az új besorolást az egyes termékcsoportoknál.
Az egyes berendezéseket az összesített energiaindex (EEI) alapján sorolják be az egyes kategóriákba, ami viszont mást jelent például egy mosógépnél, mint egy mosogatógépnél. Egy A+++ energiaosztályú mosogatógép az új számítás szerint akkor kaphat ilyen szintű minősítést, ha az EEI- értéke kisebb mint 50. Vagyis, a korábbi A+++ március 1-től, a tényleges fogyasztástól függően B, C vagy D osztályba kerül. Egy ma A+++ energiaosztályú mosógép viszont az új szabályozás szerint akár a C, vagy D kategóriában is megjelenhet az energiaindextől függően.
Az EEI számítása tehát jelentősen eltér a két szabályozás alapján az egyes készülékeknél, de a lényeg minden esetben ugyanaz: a jelenleg mindössze három osztályt kitöltő gépeket (mosógépeket, mosogatógépeket, hűtőket, fagyasztókat) a jövőben 6 osztályba osztják be. A háztartási nagygépeken kívül további készülékek is új energiacímkéket kapnak, mindössze egy későbbi időpontban. A főzőlapok, sütők, légkondicionálók és szárítógépek esetében egyelőre a régi jelzések és energiacímkék maradnak érvényben.