A növekedési hitelprogram egy adottság, amit egy, a kormánytól független intézmény bonyolít - mondta Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára. Az NGM-nél ugyanakkor nagyon optimisták a programmal kapcsolatban, hiszen "felkavarta az állóvizet", régóta tervezett befektetések valósulhattak meg ennek köszönhetően.
Ezen kívül jelentős pozitív hatás is várható a gazdaság egészére is, ám ennek mértékéről ma még korai beszélni Orbán szerint, hiszen a második program végével az összes adatot feldolgozva lehet majd bizonyosat állítani. A szakember szerint nemcsak Magyarországon, de az EU-ban is sok fórum szól arról, hogy hogyan kell segíteni a kkv-kkal, ám mégis országspecifikus megoldást kell találni, ilyen az nhp is - vélte az NGM államtitkára.
Kapcsolódó
Most még nehéz bármilyen növekedési hatásról beszélni, ehhez több idő kell - jelentette ki Gábriel Péter, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója, aki szerint az utóbbi időben sok beruházás nem valósul meg, leépült a termelő kapacitás, ami hosszú távon a GDP-t is rombolja. Az MNB szerint a piacon jelen lévő hitelkínálat is jelentősen okolható a visszaesésért, ám arról már eltérnek a vélemények, hogy ez mekkora problémát okozott az országnak. Az nhp ezt megfordíthatja, a program első része ugyanis a becslések szerint 0,2-0,5 százalékos GDP-növekedést hozhat, míg a második programnál már az első 500 milliárd forint elköltése esetén is hasonló hatással számolnak. Persze ez függ attól is, hogy mekkora lesz a kihasználtság, hogy mire használják az nhp-t a cégek, hitelkiváltásra, vagy új beruházásokra, de attól is, hogy milyen lesz a nemzetközi gazdasági környezettől - hangsúlyozta Gábriel, aki szerint ha minden összeáll, akkor az előbb említettnél is nagyobb lehet a növekedési hatás.
Van igény a hitelekre
Állandó gond volt, hogy a vállalkozó egyszerűen nem mert hitelt felvenni, de az olcsó pénz megmutatta, hogy van igény a kölcsönökre - vélte Krisán László, a Kavosz Zrt. vezérigazgatója, aki szerint ez egy kiváló lehetőség arra, hogy bátorítsák a vállalkozásokat a hitel felvételére és ezáltal a fejlődésre.
Mivel a kkv-k kockázatossága általában meghaladja a 2,5 százalékét, ezért nagyon fontos lesz, hogy milyen kiegészítő termékeket lehet majd igénybe venni az nhp-hoz - mondta Boldis Zoltán, az MKB Bank wholesale termékcentrumának igazgatója. A 2,5 százalék jelenleg afelé indítja a bankokat, hogy a jobb, biztosabb lábakon álló cégeket hitelezze, így például sok mikrovállalkozás kiesik a lehetőségből. Ennek megfelelően kiemelte a garanciaintézmények fontosságát, amit Krisán és Orbán is elismert, utóbbi szerint ezek a szervezetek "elég komoly" kormányzati erőforrásokkal vannak ellátva, hogy segítsék a vállalkozásokat. Az MNB a 2000 milliárdos teljes összegét persze nem lehet teljesen lefedni a garanciaintézményekkel, ám az idő eldönti majd, hogy kell-e más eszközt bevetni - tette hozzá az NGM államtitkára.
Csak átmeneti lehet az nhp
Az nhp részben helyettesíti a piaci hitelezést, ám hosszabb távon egyértelműen az a cél, hogy piaci alapon működjön a hitelezés, ezért vannak a viszonylag rövidebb határidők a jegybanki programban - mondta Gábriel, aki szerint az MNB a rövidebb futamidővel is kellően tudja támogatni a kisvállalati szektort.
Az adóterhelés olyan szintet ért el, hogy mára már lehet normálisan fehéren vállalkozást működtetni, de említhetném az adminisztrációt is, hiszen itt is olyan változások voltak az elmúlt időszakban, amit forintban lehet mérni - mondta Orbán, aki szerint így javult a kkv-k tőkehelyzete. Egyetértett ezzel Krisán is, de hozzátette, hogy a helyzetet a kockázati tőke is segíti, ennek érdekében egyébként a mozgásteret is bővítették, azaz a korábbiaknál több céghez juthatnak el az ilyen fajta források is.