A Baromfi Termék Tanács úgy számol, hogy már most 15 százalékkal kevesebb a baromfi a madárinfluenza miatt. A kormány februártól érvényes árstopja csak a far-hát és a csirkemell drágulását akadályozza a boltokban, a hiányt nem tudja megfékezni.
A szombathelyi Húsmegálló Húsüzlet üzletvezetője egy hete azt mondta, nem akar veszteséget termelni, miután a kormány a far-hát és a csirkemell árának befagyasztásáról döntött. "Nekünk rá kell tennünk a hasznot, de akkor másra kell rátenni nem erre a két termékre. Tehát ez ugyanaz, visszamegyünk a szocializmusba és hatósági árak vannak – mondta az üzletvezető az RTL Híradónak.
Kapcsolódó
Egy békéscsabai húsboltban pénteken már 1750 forintért adtak egy kiló csirkemellet. Februárban száz forinttal csökkenhet az ára, mert ennyivel kevesebbet kértek érte október közepén. A far-hát kilója pedig 30 forinttal lehet olcsóbb, 240 forintra mérséklődhet az árstoppal. A tulajdonos azt ígérte, nem emeli emiatt a többi termék árát – ha tőle se kérnek többet a csirkékért.
Átadási árat emelnének az állattartók
Csakhogy az állattartók tovább emelnék az átadási árat a baromfi ágazatban, főleg a takarmánydrágulás miatt, a keltetők pedig azért is, mert kilőttek az energiaárak. Összességében 25-30 százalékos költségugrással számol a terméktanács.
„Nekünk az átadói árak emelésére gyakorlatilag termékpálya szinten szükségünk van ahhoz, hogy a maga a baromfiágazat életben tudjon maradni” – mondta Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnöke. Átmeneti áruhiány előfordulhat. És azt követően pedig, hogyha nem fogjuk tudni rendezni ezeket a gazdasági kérdéseket, akkor akár a hazai termelés jelentős csökkenésével is kalkulálni kell – tette hozzá a szakember.