A magyar államot nettó 351,75 millió forintért képviseli és ad jogi tanácsot a Kajtár Takács Hegymegi-Barakonyi Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda az étkezési utalványok miatt indult választottbírósági eljárásban. Az irodával idén áprilisban állapodott meg a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. Az utalványpiac magyar állami monopolizálása miatt az egyik hazánkban is jelen lévő forgalmazó, a francia Edenred AS (korábbi nevén Accor Services) kezdeményezett tavaly szeptemberben eljárást a Világbank mellett működő, washingtoni székhelyű Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) előtt.
A választottbírósági eljárásban a Baker & McKenzie New-York-i és budapesti irodája vesz részt - derül ki az ICSID honlapján közzétett adatokból. A nemzetközi ügyvédi irodánál dolgozott korábban Martonyi János külügyminiszter: 1994 és 1998 között az ügyvédi cég egyik alapítója, európai igazgatóságának tagja volt, majd 1998-2002-es külügyminiszterségét követően is ide tért vissza, 2002 és 2009 között az akkor Martonyi és Kajtár Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda nevet viselő iroda vezetője, társtulajdonosa volt, majd 2010-től ismét külügyminiszter lett.
Az Európai Bíróságon is eljárás indult
Idén áprilisban az Európai Bíróságon is kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen, az Európai Bizottság (EB) szerint ugyanis uniós jogba ütközik a cafeteria-rendszer átalakítása. A 2012. januárja óta hatályos magyar szabályozás csak az Erzsébet utalványt és a Szép-kártyát sorolja kedvezményes adózás alá. Az Erzsébet utalványnál a kizárólagosság − a többi szereplő gyakorlatilag kiszorult a piacról − ellentétes a letelepedés szabadságának és a szolgáltatások szabad nyújtásának uniós alapszerződésben rögzített elveivel, illetve a szolgáltatási irányelvvel sincs összhangban −, a Szép-kártyák szabályozása pedig túlzottan szigorú a bizottság szerint.
A magyar állam szerint viszont az utalványforgalmazás nem üzleti célú, egy szociális szolgáltatás része − a testület szerint azonban ez nem indokolhatja a korlátozásokat. A nemzetgazdasági tárca korábbi bejelentése szerint az EB ezzel a szociális programként működő Erzsébet-program működési forrásait, valamint a Szép-kártya révén a hazai turizmus fellendítésének pénzügyi alapjait veszélyezteti.
Amennyiben a bíróság megállapítja, hogy a magyar szabályozás ellentétesek az uniós joggal, akkor a magyar kormánynak meg kell azt szüntetnie.
A napokban Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz-KDNP politikusa jelentette be, hogy a kormánypártok megvédik az Erzsébet-utalványt az uniós támadásoktól, a magyar európai parlamenti képviselő szerint ez egy önfenntartó program és a társadalmi szolidaritásra épül, az EB pedig a multik érdekeit védi.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!