A Napi Gazdaság pénteki számának cikke
A beérkezett 84-ből szakértői vélemények szerint első körben várhatóan 15-20 vízmű engedélykérelmét utasíthatja el a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), a fennmaradó 65-70 pedig megkapja az engedélyt, ha be tudja bizonyítani, hogy teljesíti az előírt feltételeket. Ebbe azonban olyan cégek is beleértendők, amelyek bár külön pályáztak, integrációs terveikben az összeolvadást jelölték meg. Utóbbiakat is beleszámolva a jövő év elejétől 50-60 szolgáltató indulhat a víziközmű-szektorban, vagyis a korábbi várakozásokkal szemben nem egy ütemben csökken a megcélzott 35-40 közelébe a létszám (a korábbi 350-400-ról).
Lehetnek olyan cégek is, amelyek 2015−2016-ra tolnák ki az integrációt, szakértők szerint azonban nem valószínű, hogy a hivatal "asszisztálna" ehhez, várhatóan első körben gyorsításra kérik majd az ilyen szolgáltatókat, ha pedig ez nem sikerül, az önkormányzatnak kell nyilatkoznia, hogy megoldja-e a helyzetet − végül közérdekű szolgáltatót jelölhetnek ki.
A beérkezett pályázatok 95 százalékban fedik le az ország területét, azaz 133 település kimaradt a jelentkezésekből. A MEKH lapunkkal azt közölte, utóbbi körbe jellemzően kis falvak, illetve néhány, tízezer lakosnál is népesebb város tartozik (konkrét településeket azonban nem közölt). Iparági szakértők szerint a kisebb települések − ahol önkormányzati intézményként vagy a helyhatóság kisvállalkozásán keresztül működtetik a vízművet − vélhetően egyszerűen figyelmen kívül hagyták a törvényi előírásokat, megvárják, amíg a hivatal kijelöli a közérdekű üzemeltetőt. Így tovább − a hivatali döntés sebességétől függően idén, de akár jövőre is − jutnak bevételhez vízműveikből. A tízezres települések ugyanakkor vonzóak lehetnek a szolgáltatóknak, így itt elképzelhető, hogy a verseny fokozása érdekében vár ki a városvezetés, hiszen 2-3 érdeklődő is akadhat az üzemeltetésre. Sokat nem is kockáztatnak ezek a települések, hiszen nem valószínű, hogy a MEKH jelentősebb büntetést szabna ki a "renitens" önkormányzatokra.
A 133 kimaradótól várhatóan nyilatkozatot kér a hivatal arról, hogy igénylik-e közérdekű üzemeltető kijelölését, ez azonban azt feltételezi, hogy a beadástól rendelkezésre álló hat hónapnál rövidebb idő alatt bírálja el az egyébként előírásoknak megfelelő pályázatokat (hiszen kijelölni csak engedélyes cégeket lehet). A kijelölésnél a törvény szerint a teljesen állami tulajdonú cégek élveznek majd elsőbbséget.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!