Több mint a harmadával, 39 százalékkal nőtt a kisvállalkozók hitelfelvétele, vagyis az újonnan folyósított kölcsönök összege az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest az Erste Banknál. Támogatjuk azokat a vállalkozókat, akik nem adják fel a jelenlegi, vírusválságos időszakban sem, és hisznek magukban – mondta Erdei Zsuzsa, a pénzintézet kisvállalkozói területért felelős vezetője. A hazai vállalkozások számtalan, akár államilag támogatott lehetőség közül is választhatnak, amely segíti őket a pandémiás helyzetet követő újraindulásban. Az Erste Bank összeszedte a hat legfontosabb ajánlatot az elérhető lehetőségek közül.
Power Business: hitel egyszerűen
Kapcsolódó
Az Erste Bank eddig is aktívan kivette a részét a szektor finanszírozásából: az egyszerűsége és gyorsasága miatt rendkívül népszerű Power Business hitelt eddig már közel háromezer vállalkozó igényelte. A más hitelek kiváltására is felhasználható kölcsönt tárgyi fedezet nélkül lehet felvenni, a bank nem kér biztosítékként ingatlant vagy nagyobb értékű ingóságot. Az igénylés rendkívül egyszerű: a bank a rendelkezésre álló publikus adatokat maga keresi meg, az ügyfélnek így elég akár csak egyetlen papírt aláírnia. (Ennek többek közt feltétele, hogy legyen már számlája az Ersténél és szerepeljen az adóhivatal köztartozásmentes adózókról szóló listájában – ennek hiányában nullás igazolás biztosan kell).
A kölcsönt rendkívül gyorsan lehet felvenni: a kérelem befogadását követően a bank öt munkanapon belül elbírálja az igényt. Az első évben ráadásul csak 1 havi bubornak megfelelő a kamat, ezt követően pedig a felár 1 havi bubor felett csak 3,5 százalék.
A Széchenyi Kártya Programban a vírus okozta gazdasági hatások enyhítését támogató hitelek szinte nulla forint költség mellett juttatják likviditást biztosító és működést finanszírozó forráshoz a vállalkozókat. A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel Plusz, a Széchenyi Likviditási Hitel és a Széchenyi Munkahelymegtartó Hitelt tárgyi fedezet nélkül, egyszerűen juttatják forráshoz a vállalkozókat, a támogatásnak köszönhetően akár három évre nagyon kedvező költségű finanszírozást biztosítanak.
A Széchenyi hitelek kamata a támogatás beszámítása után 0,1-0,5 százalék. A kölcsön összege minimum 1 millió, maximum 1 milliárd forint lehet hiteltípustól függően. A futamidő folyószámlahitel és munkahelymegtartó kölcsön esetében 2 év, likviditási hitelnél 3 év, míg a beruházási hitelnél akár 10 év is lehet.
A Széchenyi Kártya Program konstrukciói iránti érdeklődést mutatja, hogy az első negyedévben darabszámot tekintve az Erste Banknál több mint a tízszeresére, volumenben nyolcszorosára nőtt a kisvállalkozói igénylések száma az előző év azonos időszakához képest.
A befogadott igénylések 29 százaléka az iparból, 23 százalék a kereskedelem területéről, míg 48 százalék a szolgáltató szektorban működő vállalkozásoktól érkezett. Mindez azt jelenti, hogy szektorsemlegesen veszik fel a vállalkozók a hitelt, hiszen az arány nagyjából megfelel a regisztrált vállalkozásokon belüli arányoknak. Az igénylők nagy többsége, 48 százaléka minimum tíz éve működő vállalkozás, további 29 százalékuk pedig legalább öt éve tevékenykedik, azaz főleg a már régebben működő vállalkozások szeretnék pénzügyi helyzetüket stabilizálni ebben a bizonytalan helyzetben.
NHP Hajrá, MFB Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön
A Magyar Nemzeti Bank hitelprogramja keretében a mikro, kis- és középvállalkozások igényelhetnek forrást beruházáshoz, forgóeszköz-finanszírozásra, meglévő hitelek kiváltásához, valamint támogatások előfinanszírozásához a programban részt vevő kereskedelmi bankoknál. A hitelek kamata fix, mértéke a finanszírozás egyéb paramétereitől (futamidő, fedezetek) függ, de nem haladhatja meg a 2,5 százalékot, egyéb költsége nincs az ügyfeleknek a bank felé. A hitel összege minimum 1 millió, maximum 20 milliárd forint lehet, a futamidő a forgóeszköz-finanszírozás és a támogatások előfinanszírozása esetében legfeljebb 3 év, míg a beruházási hitelek és a meglévő kölcsönök kiváltása esetén maximum 20 év.
A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsöt azok a 2019-ben vagy régebben létrehozott mikro-, kis- és középvállalkozások igényelhetik az MFB Pontokon, melyek leginkább megérezték a koronavírus-válság hatásait. Jelenleg félszáz olyan tevékenység van, melynek képviselői élhetnek a lehetőséggel: ilyenek például a szállodák és éttermek, fodrászok és kozmetikusok, bútor- és ruhaboltosok, ipar- és műszaki cikk kereskedők, edzőtermek és masszőrök. Az önerő nélkül felvehető hitel kamata 0 százalék, összege minimum 1 millió, maximum 10 millió forint lehet, a futamidő 10 év, de a törlesztést csak a három év türelmi idő letelte után kell megkezdeni.
Tízezer kilométer az Erstétől
Az Erste Bank nem csupán a kisvállalkozók számára kidolgozott kedvező, egyszerűen felvehető hitelekkel segíti az újraindulást. A pénzintézet most akár tízezer kilométerre elegendő üzemanyagot is ad a kölcsön mellé – ennyivel akár Vlagyivosztokig is eljuthatunk, vagy akár háromszor megtehetjük a Budapest-Párizs útvonalat oda-vissza. Azok a kisvállalkozók, akik május eleje és augusztus vége között igényelnek új, legalább 2 éves futamidejű, minimum egymillió forint összegű Power Business hitelt, vagy Széchenyi Kártya Folyószámlahitel Pluszt, akár 300 ezer forinttal feltöltött üzemanyagkártyát is kaphatnak.
A támogatás azoknál a legnagyobb, akik környezettudatos autót használnak: a benzines és dízeles autóknál 5 milliós hitelösszegig százezer, a felett 200 ezer, a hibrid illetve teljesen elektromos járművek esetében viszont 5 millió forintig 200 ezer, a felett pedig 300 ezer forint a támogatás.