A kkv-szektorban az előző negyedévhez képest nem, vagy csak minimális változás tapasztalható, hiszen míg a Policy Agenda (PA) kkv konjunktúra index 2013. II. negyedévben 45,2 százalék volt, addig a III. negyedévben 45,4 százalékot mért a kutatóintézet. Ez lényegében stagnálásnak minősíthető, hiszen továbbra sem sikerült kitörni abból a depressziós hangulatból, amibe 2011 őszére kerültek a cégvezetők - írta közleményében a PA.

A válság végét jelentheti talán az, hogy két év óta ez az első negyedév, amikor az abszolút többség már nem vár további zsugorodást a gazdaságtól. Az előző negyedévben ugyanis a vállalkozások 52 százaléka várta, hogy a következő féléves távlatban romlani fog a magyar gazdaság helyzete, most viszont ez 44 százalékra csökkent. Óvatosságra ad okot azonban, hogy továbbra is mindössze 25 százalékuk vár valamiféle növekedést.

Minden negyedévben megkérdezik a cégvezetőket arról is, hogy a saját vállalkozásuk helyzetét tekintve milyenek a várakozásaik. Az eddigi trendek szerint ezek - a saját gazdálkodásra vonatkozó várakozások - általában együtt mozognak az ország gazdasági helyzetének megítélésével. Továbbra is igaz ez, bár most az ország helyzetéhez képest valamivel optimistábbak a cégvezetők saját vállalkozásuk állapotának előrejelzésében. A cégek 35 százaléka úgy véli, hogy romlani fog cégének pozíciója, és 29 százalékuk számít javulásra. Az előző negyedévhez képest megnőtt azoknak a száma (28-ról 37 százalékra), akik szerint nem változik vállalkozásuk helyzete az elkövetkező félévben.

Romlik a likviditási helyzet, stagnál a beruházási kedv

Saját vállalkozásuk helyzetének megítélése kapcsán fontos szempont, hogy milyen a cég pénzügyi stabilitása, és ebben a tekintetben milyenek a várakozásaik. Az elmúlt másfél évben 30 százalék körül volt azoknak a cégeknek az aránya, amelyek romló likviditási helyzetre számítottak. A mostani felmérésben ez az érték 36 százalékra emelkedett. Ezzel együtt lényegében nem változott azok száma (15 százalék), akikk azt feltételezik, hogy javulni fog vállalkozásuk likviditása ebben az évben.

A cégvezetők 38 százaléka lát esélyt arra, hogy a következő félévben bővítse vállalkozásának tevékenységét. Ez lényegében megegyezik az előző negyedévben mért értékkel. A cégek 14 százaléka akár 5 százalék feletti bővítésre is esélyt lát az elkövetkező hat hónapban. Ez még egy negyedévvel ezelőtt 21 százalék volt, amely azt mutatja, hogy bár a beruházási kedv nem csökkent, de lényegesen visszafogottabb lett a mértékét tekintve. Mindez annak a fényében is érdekes, hogy éppen most fut az MNB által meghirdetett nagyon alacsony kamatozású hitelprogram, amely lendületet adhatna a kkv-szektornak. A cégvezetők persze látják azt, hogy ehhez kereslet-élénkítés, azaz termékeik és szolgáltatásaik iránt a jelenleginél nagyságrendekkel nagyobb kereslet is kellene, valamint számukra biztonságos vállalkozási környezet is szükséges lenne - vélik a kutatók.

Nehéz értékesítési helyzet: problémák az exportban

A korábbi elemzések alapján - főleg az elégtelen belső kereslet miatt is - inkább a gazdaság stagnálása volt várható, és arra sem mutatkozott rövidtávú remény, hogy az exportpiacaink kisegítenének minket. Az előző negyedévben - a Policy Agenda által készített - a gazdasági előrejelzéseken túlmutatóan, enyhén javuló értékesítési helyzetet vártak a cégvezetők, és ez lényegében megegyezett más kutatóintézeteknek a nemzetközi vállalkozási konjunktúrával kapcsolatos külföldi és hazai előrejelzéseivel.

A legfrissebb adatok most azt mutatják, hogy nem tartott sokáig az értékesítési helyzetet övező pozitív várakozás. Negyedévvel ezelőtt a cégvezetőknek még egyharmada mondta, hogy várakozásaik szerint belföldön javulnak értékesítési pozíciói, de ez az adat most visszaesett 26 százalékra. Ennél meglepőbb volt az exportra termelő cégek várakozása: 32 százalékra emelkedett az aránya, akik jelenleg ugyan külpiacokra termelnek, de azzal számolnak, hogy a következő félévben romlani fog értékesítési helyzetük. Az elmúlt két évben még nem mértek ezen a területen ilyen alacsony értéket. Az értékesítés javulását várók aránya is lecsökkent 23 százalékra, és ez utoljára 2011 őszén-telén volt ilyen alacsony, amikor az ország gazdasága is látványosan megroggyant - írta a PA.