Az idei első negyedévben a korábbi negyedévekhez hasonlóan fontos szerepet játszott a jegybanki hitelprogram, amely 23 milliárd forintos kihelyezést segített elő. Ez az összeg a teljes piac csaknem negyedét jelentette.
Az első negyedévben az egy szerződésre jutó finanszírozott összeg átlagosan 6,32 millió forint volt, ami 7,2 százalékos növekedés.
A különböző lízingpiaci szegmenseket tekintve a személygépkocsik, kisteherautók és motorkerékpárok esetében a finanszírozott összeg 28 százalékkal 38 milliárd forintra emelkedett. Bár a flottapiacon a teljes finanszírozott összeg 20 milliárd forintról 17 milliárd forintra csökkent, ez a szerződések számának visszaesésével magyarázható. Az egy szerződésre jutó átlagos finanszírozott összeg azonban a flottapiacon 22 százalékkal 6,7 millió forintra emelkedett. A lízingpiaci szereplők számára szintén kulcspiacnak számító busz- és tehergépkocsik esetében a finanszírozott összeg 3 százalékkal 33 milliárd forintra emelkedett a múlt év első negyedéhez képest - értékelt Nyikos Katalin, a Magyar Lízingszövetség áprilisban megválasztott elnöke.
A termelőeszközöknél a finanszírozott összeg 57 milliárd forintot tett ki, ami megegyezik az egy évvel korábbi összeggel. Az agrárfinanszírozásnál az egy szerződésre jutó finanszírozott összeg 17,4 millió forintra nőtt, ami több mint kétszerese az egy évvel korábbi adatnak. Bár a teljes finanszírozott összeg 9,5 milliárd forintról 9 milliárd forintra csökkent, a szerződések száma 1191-ről 516-ra mérséklődött az agrárlízingpiacon, ennek eredményeként nőtt jelentősen a szerződésenkénti összeg. Az első negyedévben a szerződések számában bekövetkezett csökkenés kis mértékben visszafogta a finanszírozott összeget, de a következő időszakban továbbra is stabilan jó teljesítmény várható a tagvállalatoktól.
A lízingtársaságok számára az elmúlt időszakban kulcsfontosságú volt a jármű-finanszírozás, és ez így lesz a jövőben is, de a piaci szereplők arra számítanak, hogy egyre nagyobb lesz a kis- és középvállalkozások igénye az eszközfinanszírozásra. A lízingszövetség szerint az uniós pályázatok elindulása után egyre nagyobb lesz kereslet az eszközfinanszírozás iránt, és az egyéb kategóriába tartózó - például fémmegmunkáló, műanyag-feldolgozó vagy nyomdaipari - gépek finanszírozása komoly húzóerőt adhat a lízingpiacnak.
A növekedést segítheti, hogy a vállalkozások az alacsony kamatkörnyezet miatt könnyebben, azaz alacsonyabb terhelés mellett képesek finanszírozni a beszerzéseiket - mondta Nyikos. A teljes tőkekintlévőség 2016 végén 1100 milliárd forint körül alakulhat, a finanszírozott összeg pedig 550 milliárd forintra rúghat.