Minden fogyasztó más és más inflációval szembesül, éppen ezért a fizetési igénye is eltérő - mondta Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a portálnak.  Ráadásul a módszer elterjedésével megszűnhet a valódi verseny a vállalatok között, hiszen más árszinten ugyan, de ugyanolyan béremelést hajtanának végre évről évre.

Emellett  a cégek sem tudnának alkalmazkodni a gazdasági folyamatokhoz. Például egy válság esetén, amikor csökken a megrendelések száma, vagy gyártási problémák lépnek fel, a szerződésben rögzített inflációkövetés miatt nincs lehetőség a fizetések mozgatására, és a kirúgás lenne az egyetlen opció - tette hozzá.

Az inflációkövetés másik kockázata, hogy nem változnak a reálbérek, azaz a fogyasztás bővülésére sem lehet számítani.

Széles körben nem hallott ilyen megállapodásokról Karácsony Zoltán, a HR Portal álláspiaci szakértője sem. A kkv-szektorban a legtöbb esetben nincs tudatos bértervezés, az emelések esetlegesen történnek, ennek pedig az a következménye, hogy nem tudnak alkalmazkodni a mostani erős inflációs környezethez.

A szakember két stratégiát lát:

  • a cégek vagy előrehozzák az év végi emelést
  • vagy kivárnak, amíg már elégedetlenek a dolgozók.
A legtöbben megpróbálják elkerülni, hogy az alapbérbe illesszék az emelést, és inkább eseti megoldásokkal, egyéb juttatásokkal igyekeznek kezelni a magas pénzromlás okozta szituációt.