A szén-monoxid az emberi szervezetben felhalmozódva akár végzetes mérgezést is okozhat, kis mennyiségben azonban hosszú távon is elviselhető a jelenléte. A komolyabb mérgezésekről a hírekben is hallani lehet, az enyhébb lefolyású esetek száma ugyanakkor megbecsülhetetlen, valószínűleg a lakosság nagy része szenvedhetett már el kisebb mérgezést.
Szén-monoxid többféle berendezésből kerülhet a levegőbe, ilyen
- a gázüzemű vízmelegítő,
- a gáz, szén vagy fa tüzelőberendezés,
- a kazán vagy egyéb fűtőkészülék,
- a zárt térben használt hordozható főző vagy sütő berendezés,
- a hordozható gáz vagy olaj tüzelésű hősugárzó,
- vagy a konyhai főzőlap
Ugyancsak veszélyforrás lehet a garázsból távozó kipufogógáz, vagy a gyűjtőkémények kibocsátása.
Tünetek
A Gépész Holding szerint az ilyen berendezések legfontosabb feladata, hogy a felhalmozódás veszélyeire figyelmeztessenek.
A riasztó felszerelése mellett nagyon fontos tisztában lenni a CO-mérgezés tüneteivel, amely egyrészt a koncentráció, másrészt pedig az idő függvényében súlyosbodhatnak. A szén-monoxid koncentrációját leggyakrabban ppm-ben (parts per million) adják meg, mely egy milliomod részt jelent. Az 50 ppm azt jelenti, hogy egymillió levegő molekula közül 50 darab szén-monoxid molekula.
- 200 ppm koncentráció mellett 2-3 óra után a gáz csak fejfájást okoz,
- 400 ppm-nél a fájdalom már 1-2 órán belül jelentkezik, amelyet rosszullét és hányinger kísér,
- 800 ppm-nél a rosszullét és a fejfájás már 45 per után jelentkezik,
- 1600 ppm koncentráció mellett 20 perc után az ember elveszti az eszméletét, 2 óra után pedig bekövetkezik a halál,
- 3200 ppm mellett az eszméletvesztés 5-10 percen belül jelentkezik, amely után legfeljebb 30 percet bír ki az emberi szervezet,
- 6400 ppm-nél az ember szinte azonnal elájul és legfeljebb negyed óráig maradhat még életben,
- a 12 800 ppm gázkoncentráció a levegőben pedig lényegében túlélhetetlen.
Figyelmeztető jelek
Veszélyes szén-monoxid koncentrációra utal, ha a gázláng a tűzhelyen, fűzőlapon, kazánban helyenként sárgás színű, vagy a kémény bekötések helyén, vagy a kémény vonalában a falon kormozódás tapasztalható.
Ugyancsak gyanakodni kell a mérgezésre, ha influenza-szerű tüneteket tapasztalnunk magunkon vagy családtagjainkon, de láz nélkül.
A háziállatok váratlan megbetegedése vagy halála szintén gyanút kell, hogy ébresszen bennünk, ahogy az is, ha a családban egyszerre többen lesznek rosszul. Szintén árulkodó jel, ha a fejfájás csak a lakásban jelentkezik, vagy ha a tünetek a fűtési szezonra korlátozódnak.
Miért kell CO-riasztó?
Háztartási berendezése meghibásodásáról vélhetően senki sem házi kedvence halálán vagy saját rosszullétén keresztül szeretne tudomást szerezni.
A Gépész a Honeywell X-sorozat riasztóit ajánlja, amelyet lakossági CO-védelemmel foglalkozó szakemberek fejlesztettek tökéletesre. Ennek köszönhetően például párás környezetben is használhatóak, az alacsony gázkoncentráció-mérési üzemmódnak hála pedig könnyen tesztelhető vele az elektronika, az elem, a sziréna vagy a szenzor működése. A Honweywell riasztói egyébként 60 percenként automatikus önellenőrzést végeznek.
A riasztó már azelőtt jelzi, hogy baj van mielőtt a legenyhébb tünetek is jelentkeznének. A riasztókról itt talál bővebb információt.
Telepítési tippek
- Vegye figyelembe, hogy a szén-monoxid fajsúlya hasonló mint a levegőé, egyenletesen oszlik szét a szobában! Mivel jellemzően égési folyamat során képződik, vélhetően melegebb lesz, mint a környező levegő, így felfelé száll.
- Minden helyiségbe érdemes vészjelzőt felszerelni, ahol tüzelőberendezés található, de különösen fontos a háló és minden olyan szoba, ahol sok időt töltünk.
- Az egyszobás lakásokban a vészjelzőt a tűzhelytől a lehető legtávolabb, az ágyhoz pedig a lehető legközelebb kell felszerelni.
A képek forrása: Honeywell.
A cikk megjelenését a Gépész Holding támogatta.