Az E.On egyes földgázipari érdekeltségeinek megvásárlása állami garanciát jelent a jövőbeni biztonságos földgázellátásra, valamint így állami szereplő tárgyalhat közvetlenül az árról is a legnagyobb partnerekkel. Az immár Magyar Földgázkereskedő Zrt. és Magyar Földgáztároló Zrt. néven jegyzett társaságok jövedelmezősége az elmúlt időszakban a várakozásoknak megfelelően alakult, így előreláthatóan mindkét cég nyereséggel zárja majd 2013-t - derül ki Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter írásos válaszából, amelyet Mesterházy Attila MSZP-s országgyűlési képviselő kérdésére adott.

Lesz gáz a télen is

A társaságok megszerzésekor a tárolói mobil földgázkészlet jelentős részének nem az E.On volt a tulajdonosa, így az az adásvétel eredményeképpen sem került az MVM Zrt. tulajdonába. A fennmaradó kisebb hányadhoz a hosszú távú szerződésnek megfelelő áron jutott hozzá az MVM. A téli felkészüléshez szükséges készlet rendelkezésre áll, az átadás-átvételkor a tárolókban lévő 1,7 milliárd köbméter gáz jelenleg is a helyén van. A Magyarországon működő földgáztárolók felkészültek a télre - írta a tárcavezető.

A földgáz ágazati szabályozás értelmében az általános kereskedelmi szerződések megkötéséhez nincs szükség állami szerepvállalásra . Az ellátásbiztonságot folyamatosan garantáló, 2015-ben lejáró hosszú távú szerződések helyébe lépő új szerződés megkötésében azonban az állam a jövőben szerepet kíván vállalni. Általánosságban elmondható, hogy az EU-tagok többségében nem az állam a földgáztárolók tulajdonosa. Ugyanakkor minden országnak önálló, jól felfogott érdeke saját földgázellátása biztonságának növelése, amelynek megvalósításában a földgáztárolók üzemeltetése fontos szerepet játszik.

Nem tervezik gáztároló bezárását

Európában a földgáztárolás árai általában nem szabályozottak, ugyanakkor a magyar gyakorlat az úgynevezett szabályozott hozzáférés rendszerét (ekkor a hozzáférés feltételeit, legmagasabb díját a szabályozó hatóság határozza meg) követi azzal, hogy a földgáztárolói verseny érdekében a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) felmentést adhat a szabályozott árak alkalmazása alól. A földalatti gáztároló bezárását az üzemeltető engedélyes kezdeményezheti, azonban nincs olyan információnk, miszerint az engedélyesek földgáztároló bezárását terveznék - írta egy másik válaszában Némethné.

Marad a párnagáz

Az ágazati szabályozás értelmében a párnagáz mobilgázzá történő átminősítését a tárolót üzemeltető engedélyesnek kell kezdeményeznie a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal illetékes területi szervénél, amely a műszaki szempontú jóváhagyásról dönt. Ezt követően dönthet a MEKH az átminősített párnagáz értékesíthetőségéről. Nincs információnk arról, hogy az engedélyesek a párnagáz átminősítését terveznék - írta a miniszter. (Egy októberi törvénymódosítás nyomán ugyanis lehetőség van arra, hogy az a földgáztárolói engedélyes, amelynek tulajdonában van legalább 120 millió köbméter, mobilgázzá átminősített párnagáz, bizonyos esetben köteles ajánlatot tenni a 120 millió köbméter mobilgázzá átminősített párnagáz könyv szerinti értéken történő értékesítésére az egyetemes szolgáltatók forrásainak biztosítása érdekében.)