Nem érdemes pánikolni, mert nem tiltják be a gázkonvektorok használatát Magyarországon, sőt a környező országokban sem. A hazai bulvármédiában megjelent híresztelésnek már azért sem lenne értelme mert a lakások csaknem felében ilyen készülékek működnek.
Az már más kérdés, hogy a jelenleg üzemben levők mennyiben tekinthetők korszerűnek. Az országban található mintegy 3 millió gázkonvektor döntő hányada 20-40 éves, hatásfoka alacsony, ráadásul ezek egy részénél a tömítéshez azbesztet is felhasználtak. Ugyanakkor mintadarabszinten már léteznek olyan korszerű gázkonvektorok, amelyek 2018. január 1. után A vagy B energia-hatékonysági besorolással lesznek megvásárolhatók az üzletekben.
A gázkonvektorok kiváltása más fűtési módra, az esetek jelentős százalékában megvalósíthatatlan - mondta a Napi.hu-nak Fazakas Miklós, a Magyar Szabványügyi Testület gázkészülékek bizottságának elnöke. A lakások nagy részében ugyanis kémény hiányában nem lehet gázkazánra átállni, ami amúgy is aránytalan költségekkel járna. A villamos energiával való fűtés pedig - éppen úgy, mint az elektromos hálózatra kapcsolt hőszivattyús rendszerek létesítése - nagy tömegben egyelőre nem lehetséges az áramhálózat kapacitásának szűkössége miatt.
A szakember szerint a gázkonvektorok hatásfoka sem szükségszerűen rossz. Míg az A kategóriás, korszerű gázkazánok a felhasznált gáz energiájának legalább 90 százalékát kell hasznosítsák, addig az ugyanilyen besorolással rendelkező gázkonvektorok szezonális hatásfoka legalább 88 százalék kell legyen, az új EU-előírások szerint. Így korszerű konvektorok teljesítménye csaknem megegyezik a legmodernebb gázkazánokéval. Nem kell tehát kidobni a gázkonvektort azoknak sem, akik esetleg más fűtési módszert választanának. A műszaki áruházakban jelenleg is kaphatók gázkonvektorok, a korszerű, A besorolású berendezések pedig az év végén kerülnek forgalomba. Egyidejűleg a rendeletnek nem megfelelő, korszerűtlen, gázkonvektorok nem hozhatók majd forgalomba.
Az európai piacon is jelentős gyártónak számító MPF-FÉG Kft. új gázkonvektor-családjának lesz egy olcsóbb változata, amely a B kategóriás besorolásnak felel meg, és egy drágább, A kategóriás. Az új típusú konvektor ára várhatóan 10-45 százalékkal lesz magasabb a korábbi modelleknél. Bár ez jelentős növekedés, mégis kisebb a hagyományos és a kondenzációs gázkazánoknál tapasztalható árkülönbségnek. A kondenzációs kazánok ugyanis 3-4-szer drágábbak, mint a hagyományosak - ez azonban ma már csak elvi jelentőségű, mert hagyományos gázkazánt az uniós előírások miatt már nem szabad beszerelni a fűtési rendszerekbe.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!