Leállították a 116 éves Gibárti Vízerőművet. A Trianon előtti Magyarország legrégebbi, máig épen maradt vízerőművét teljeskörű, egy évig tartó nagygenerál alá vette az üzemeltető ALTEO Nyrt. A Hernádra épített kétturbinás erőmű a több mint 1,1 milliárd forintos beruházás végén kívül-belül felújítva, technológiailag modernizálva állhat majd vissza a termelésbe.
Augusztus elsején, az eredeti terveknek megfelelően végrehajtott rendszerleállás gépészeti teendőit Szakács István, a villamos feladatokat Aczél Zoltán végezte el. Előbbi 39 év itteni szolgálat után, idén januárban ment nyugdíjba, utóbbi, "csak" 32 éves gibárti történelem tanúja, és még aktív dolgozó. A berendezések leállításánál is szokatlanabb volt, hogy milyen sokan akartak mindennek a szemtanúi lenni. Mindez azonban érthető, hiszen az Erőművet az elmúlt több mint 100 févben a helybeliek megszerették és a gibárti élet része lett.
A helytörténeti források szerint a falu végét jelentő Hernád folyó kanyarulatának földrajzi adottságát kihasználva, 1902-ben a környékbeli birtokos, Harkányi báró kezdett az erőmű megépíttetésébe. Az itt megtermelt áramot akkor a környék villamosítására, illetve mezőgazdasági és ipari célokra használták fel. A Gibárti Vízerőmű eleinte párhuzamosan dolgozott a Jajhalmán működő kisebb, gőz hajtotta erőteleppel, de aztán "magára maradt" - így dolgozik majdnem egyfolytában több mint 116 éve. Jól lehet, 1968-ban a rendszer nagy karbantartása során hónapokig állt, és a jobb kapacitáskihasználást és hálózatra illeszthetőségét is szolgálva, technikai ráncfelvarráson is átesett a rendszer (például nagyobb frekvencia, feszültség és forgási sebesség lett a rendszer jellemzője), a gépek gyakorlatilag mindezidáig ott álltak, és pontosan ugyanúgy dolgoztak, ahogyan azt az 1903-as indításkor tették.
"Az augusztussal megkezdett rekonstrukciós munkálatok célja a hosszú távon fenntartható és biztonságos működés, ami a 2005-ben műemlékké nyilvánított épületben nem is olyan egyszerű feladatsor" - magyarázza Kozák Csaba, aki maga is 28. évét tölti itt, és jelenleg az ALTEO által üzemeltetett gibárti és a felsődobszai vízerőmű üzemviteli és műszaki vezetője. A régi gépegységek kikerülnek a helyükről, lebontják, kiszerelik a részegységeket; a turbinakamrából a Ganz Vagon és Gépgyár eredeti turbináit is, amit a beépítése óta senki sem látott egészben. De kikerül a hajtómű, a generátor és a rendszert szabályozó egyedileg épített berendezés is. Ami a méretet, elsősorban a tömeget illeti: a gépek szétszerelése után, elemenként, daruval emelik majd ki az épületből a nehéz darabokat. Kozák Csaba elárulta: amikor a turbinát a generátorral összekötő tengely csapágyfedelének felét megpróbálták négyen megemelni, a "van benne anyag" kifejezés számukra is új értelmet nyert. A fődarabok egyébként sem férnek ki az üzem ajtóin vagy ablakain, a tetőt pedig a rekonstrukció során amúgy is felújítják.
A régi berendezés gépegységei egy-egy gépalapra kerülnek, letisztítják, majd összeszerelik és újra átfestik azokat. Az egyik lehetséges megoldást az jelenti, hogy a két gép az erőmű két oldalán lesz majd kiállítva. Az is alternatív megoldás lehet, hogy az egyiket a település főterén állítják ki - e szándékát a település polgármestere már jelezte, jelenleg a műemlékvédelmi engedélyek megszerzésén dolgoznak.
A beruházást a gépek elöregedése indukálta,, de szempont volt a kapacitásduplázás és a hatékonyságnövelés is. Ami a matuzsálemek helyére kerül, technológiailag sem kisebb látványosság a történelmi korú elődjénél. A KÖSSLER egy teljesen új, egyedileg gyártott berendezését ét építik majd be a régi helyére. "Így miközben kívülről csak annyi látszódik majd, hogy felújították az épületet, és az stílusában továbbra is a XX. század elejét idézi majd az ablakaival és ablaknyitóival is, belülre a 21. század költözik" - mondta a műszaki vezető. Kozák Csaba szerint az új turbina, új generátor, új szabályzómű mellett az üzemelés szempontjából sem elhanyagolható, hogy jövőre egy jobb hatásfokú termelési lánc működik majd Gibárton.
Nagyobb teljesítménye is lesz a vízerőműnek: az eddigi 2x250 kW termelőkapacitás helyébe 2x482 kW kerül. Az erőmű működését is modernizálják; Felsődobszára kerül a berendezések távfelügyelete, ahol a két erőműre állandó személyzet ügyel majd. A jelenleg 5 fővel üzemelő gibárti telepen az automatizálás ellenére is szükséges az emberi jelenlét, mivel a folyószabályozási és uszadék kezelési feladatok ezt továbbra is igénylik.
A gépészeti felújítással kapcsolatban úgy számol a beruházó ALTEO, hogy az legalább 35 évvel megnöveli majd az erőmű élettartamát. Úgy számolnak, hogy a közel 1 MW, gyakorlatilag folyamatos teljesítménykihasználás éves szinten 5500-6000 háztartás villamos energiafogyasztásának megfelelő energiát termel majd, ami mintegy 70 százalékos teljesítménynövekedés jelenthetne. A Gibárti Vízierőmű az ÉMÁSZ Nyrt. hálózatába csatlakozik és a rekonstrukciós munkák befejeztével újra ide szállítja majd be a termelését. Tiszta zöld energiatermelőként az Energiahivatal 15 évig a Megújuló támogatási rendszer keretében támogatja, az Erőművet és a termelt villamos energiát az ALTEO csoport leányvállalata, a Sinergy Energiakereskedő értékesíti.
A cikk megjelenését az ALTEO támogatta.