A pénzügyi intézmények könyvvizsgálóinak tevékenysége feletti átfogó kontrollt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Könyvvizsgálói Közfelügyeleti Főosztálya (Közfelügyeleti Hatóság), a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (Kamara) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) egymással együttműködve valósítja meg, melyet a közelmúlt - könyvvizsgálók szerepét és függetlenségét növelő - jogszabályi szigorításai tovább erősítettek.
Az MNB a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom növelése érdekében - valamennyi pénzügyi szektorra kiterjedően - fokozott figyelemmel kíséri a pénzügyi intézmények könyvvizsgálóinak (és könyvvizsgáló cégeinek) tevékenységét. A könyvvizsgálók alapvető védelmi funkciót töltenek be a pénzügyi intézmények működésében, ugyanis a számviteli beszámolók megbízhatóságának és hitelességének vizsgálata, illetve az év közben végzett folyamatos audit feladatok lehetővé teszik számukra a társaság működése során jelentkező problémák, hiányosságok korai azonosítását.
Amennyiben az MNB tudomására jut, hogy a könyvvizsgáló nem megfelelően (pl. minősítés nélkül, tájékoztatási kötelezettségét megszegve, valamint a súlyos hibák feltárását elmulasztva) végzi a tevékenységét, a Kamaránál, illetve a Közfelügyeleti Hatóságnál fegyelmi, rendkívüli minőségellenőrzési eljárást kezdeményezhet, a minősítés felfüggesztését, visszavonását is javasolhatja, továbbá a könyvvizsgálati szolgáltatást igénybe vevők érdekét veszélyeztető helyzetre utaló kockázati jelzést is tehet.
Az MNB idén novemberig összesen 6 esetben kezdeményezett eljárást a könyvvizsgálói hiányosságok miatt a Közfelügyeleti Hatóságnál, s 2 esetben javasolta ugyanitt a kamarai fegyelemi eljárás felülvizsgálatát. Emellett több esetben figyelem felhívó levelet küldött olyan könyvvizsgálók részére, akik nem tájékoztatták az MNB-t az értékpapír-kibocsátó korlátozott könyvvizsgálói záradékának szükségességéről.
A pénzügyi intézmények által megbízott könyvvizsgálóknak speciális tudáson alapuló minősítéssel kell rendelkezniük, melynek odaítélési eljárását a Közfelügyeleti Hatóság folytatja le, azonban a minősítés megadásánál a jegybank egyetértési jogot gyakorol. Idén 78 kérelem elbírálásánál működött közre az MNB, ebből 66 esetben támogatta a minősítés odaítélését, 4 esetben hiánypótlást javasolt, további 8 könyvvizsgálónál pedig (összeférhetetlenség, illetve jogszabályi feltételek hiánya miatt) nem támogatta a pozitív elbírálást.
A jegybank ezen túl - a pénzügyi intézményeknél végzett helyszíni ellenőrzései során - a teljes körű tényfeltárás érdekében a könyvvizsgálókat meghallgathatja, s konzultációt kezdeményezhet velük. Emellett a hitelintézetek, befektetési szolgáltatók, illetve biztosítók könyvvizsgálói az MNB számára külön kiegészítő jelentést is kötelesek készíteni, amely a működési kockázatokra vonatkozó - felügyelési szempontú - információk hasznos forrása lehet - írta az MNB.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Negyvenhét másodpercenként érkezik egy hibabejelentés a kórházakból

Az Audi legkelendőbb SUV-ja eladhatatlanná vált, Győrből szállítottak hozzá motort

Járhatatlan lesz a főváros hétvégén

Eljött az igazság pillanata: így teljesített Románia

Május végén eltűnhet Elon Musk

Nincs jó hírünk: vége az otthoni álmodozásnak, mindenkit visszaterelnek az irodákba

A lakótelep közepén, két panel közt írják a magyar kereskedelem jövőjét
Célegyenesben az első megállapodások: máris vége lehet a vámháborúnak?

„Csak politikai fogás a 72 órás túlélőcsomag”
