- Pontosan mekkora növekedést terveznek az idén a gyártásban és milyen beruházási, fejlesztési tervekkel számolnak Kecskeméten?

- A beruházásaink most javarészt a kompakt gépjárművek utógenereciójának gyártását készítik elő. A termelés növekedésével kapcsolatban csak azt mondhatom, hogy a 2014-ben bevezetett három műszakos munkarend és a gyártási folyamatok optimalizálása lehetővé tették a közel 150 ezer jármű legyártását. Idén januárban pedig megszületett a döntés, hogy sem a nyári, sem a téli hónapokban nem tervezünk csökkentést a termelési programunkban. Továbbá, mint az értékesítési adatokból is látni lehet, a a Mercedes-Benz kompakt autóinak értékesítési adatai folyamatosan emelkednek, aminek köszönhetően a tavalyinál is több autót tervezünk gyártani.

- A tájékoztatón említették, hogy a 2014-eshez hasonlóan az idén is megelőznék az Audit, azaz több autót gyártanának Kecskeméten, mint Győrben: tavaly ott 135 ezer, a Mercedesnél 150 ezer autó készült. Ez a fölény csak a darabszámra értendő, vagy - mivel Győrött közel 12 ezren, Kecskeméten pedig négyezren dolgoznak - a létszámbővítés is szóba kerül?

- Kétségtelen, hogy Győrött többen dolgoznak, hiszen ott motorgyártással indultak, illetve a gépjárműgyártás mellett azzal is foglalkoznak. Én csak annyit árulhatok el, hogy az idén egy kicsivel több autót szeretnénk gyártani, mint tavaly.

- Hány új modell készülhet Magyarországon?

- Ma háromféle kompakt gépjárművet gyártunk a kecskeméti üzemben, melyek közül a CLA és a CLA Shooting Brake kizárólag Kecskeméten készül a világ több mint 180 országa számára.. Arról még nem született döntés, hogy melyik új modellt mely gyárakban készítik majd.


- A Mercedes gyárai között van házon belüli verseny az újabb beruházásokért, az újabb modellek gyártásáért?

- Ha a versenyt fair és egészséges sportversenyként értelmezzük, akkor létezik ilyen. A kecskeméti csapat bemutatta az elmúlt félévben, hogy mennyire aktív, mennyire nyitott az új ötletek, innovációk iránt. Nagyon sok olyan projektet tudtunk elindítani Kecskeméten, amit aztán más Mercedes-Benz gyárakban is megvalósítottak. Éppen ezért nagyon pozitív a megítélésünk a csoporton belül; hasonlóan pozitív, mint amilyen a gyár építése és a termelés felfuttatása idején volt. Az elmúlt fél év nagyon innovatív jellege és az, hogy szüntelenül igyekszünk a folyamatainkat optimalizálni nagyon jó fényben tüntet fel bennünket a Mercedes-Benz gyárak között.

- Ebben a versenyben az egyes kormányok által nyújtott kedvezmények, támogatások, illetve az egész intézményrendszer hozzáállása milyen jelentőséggel bír? Hogyan értékeli a magyar kormánnyal folytatott együttműködést, a jövőben milyen segítségre számítanak?

- Európában általános szabályok vonatkoznak a szubvenciókra, vagyis ilyen tekintetben nagyon hasonlóak az állami szabályozások attól függetlenül, hogy Magyarországról, vagy például Romániáról beszélünk. Nem a pénzügyi támogatások tehát azok, amelyek egy beruházási döntésnél döntő faktort jelentenének. Ennél sokkal fontosabb az a sikeres együttműködés, amelyet nem csak Magyarország mindenkori kormányával, de a régióval és Kecskemét város önkormányzatával folytatunk. Ez az együttműködés abban is megmutatkozik, hogy ha kérdésünk van, partnereink nyitottak a párbeszédre. Csak egy példát említenék: a tavalyi bombariadók megnehezítették a helyzetünket és a termelésben is fennakadást okoztak, azonban viszonylag gyorsan sikerült ezt a helyzetet is rendezni. Mindig arra törekszünk, hogy partnereinkkel a legjobb kapcsolatot építsük ki, és mivel Magyarországon ez már több mint 8 éve sikeres, nyilván ez nagyon jó alap. Ez a kiváló együttműködés a mi nagy tartalékunk és nagy előnyünk.

- Ön szerint Magyarország gazdaságpolitikája hogyan lehetne még inkább befektetőbarát, hogyan lehetne még több invesztíciót idecsábítani?

- Ha egy befektető magyarországi invesztíción gondolkodik, nagyon jó feltételeket és alapokat talál, az ország komoly előrelépéseket tett az elmúlt években. Ettől függetlenül nyilvánvalóan mindig arra törekszünk mi magunk is, hogy folyamatosan tökéletesítsük a folyamatainkat, és nyilván ezen a területen is van még potenciál.

Magyarország talán a képzési koncepció fejlesztésével, továbbfejlesztésével lehetne még vonzóbb a befektetők számára. Éppen ezért örülünk annak, hogy támogatják a duális főiskolai képzési törekvéseinket, illetve jó lenne, ha a szakképzés területén is sikerülne méginkább előre lépnünk. Kétségtelen, hogy nem egyszerű megfelelően képzett szakmunkásokat találni, ezért mi magunk a gyáron belül saját továbbképzési rendszert dolgoztunk ki a munkatársaink számára. Gyakran megszólítanak bennünket a beszállítók is, hogy mi, mint Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft., amely elindította a duális képzést, tudnánk-e tanácsot adni a program kiterjesztésében. Támogatjuk ezeket a törekvéseket, de természetesen minden további segítséget szívesen veszünk e téren, annak érdekében, hogy a szakképzési rendszer még jobban kiépüljön.

Thomas Geier

- Önöket mennyire érinti súlyosan a magyar munkaerő elvándorlása, külföldre költözése?

- A munkaerő elvándorlása, mint olyan, bennünket nem érint, de fáj azt látni, hogy sokan külföldön próbálnak szerencsét. Jobb lenne nekünk is, ha meg lehetne győzni ezeket a fiatalokat arról, hogy érdemes maradniuk Magyarországon, mert itt is stabil és hosszú távon kiszámítható jövő vár rájuk. Amit viszont tapasztalunk a magyar fiatalok körében, az a munkához való másféle hozzáállás. Németországban már nagyon régóta működik, hogy valaki azzal a feltett szándékkal kezd el dolgozni egy munkahelyen, hogy majd onnan is fog nyugdíjba menni - ez a mentalitás még nem annyira jellemző a magyar fiatalokra. Ők nagyon sűrűn váltogatják munkahelyüket, és a cégünknek is komoly gondot okoz a fluktuáció. Ennek mértékét szeretnénk csökkenteni, ezért dolgoztunk ki különféle olyan ösztönző programokat munkatársaink számára, amelyekkel egyfajta kötődést próbálunk kialakítani. Rendszeresen végzünk dolgozói megelégedettségi közvélemény-kutatásokat, mert az a célunk, hogy itt egy stabil csapat dolgozzon.

- Ebben azért a bérszínvonalnak is főszerepe van. Jelenleg egy átlagos Mercedes gyári munkás hányadrészét keresi egy németországi kolléga bérének?

- Egy adott ország béreit soha sem egy másik országéval kellene összehasonlítani, hanem mindig az adott régióban elérhető fizetésekkel és juttatásokkal. Nekünk a dél-alföldi régió ez a terület.

Évente rendszeresen végzünk ilyen elemzéseket a Hay-jel közösen. A fizetések régiós összehasonlítása terén azt mondhatjuk, hogy a felső harmadban helyezkedünk el. Továbbá a bér mellett nagyon sok más motiváló tényező van, ami egyfajta kötődést alakíthat ki a munkáltatóhoz. Ilyen, ha a munkatárs szívesen jön be dolgozni, egy család tagjának érzi magát, ha vannak továbbfejlődési lehetőségei a cégen belül, ha biztonságban tudja a gyermekét a gyári bölcsődénkben vagy óvodánkban, illetve van olyan két tannyelvű iskola, ahová gyermekét járathatja, valamint ha ingyenes sportolásra van lehetősége.

- Orbán Viktor miniszterelnök úr a CLA Shooting Brake gyártásának elindításakor úgy fogalmazott, hogy "azt remélem, hogy nincs messze, amikor a magyarok nemcsak gyártani, hanem vásárolni is tudják a Mercedes autókat". Ön szerint egy gyári dolgozó mikor vehet magának új Mercedest?

- Első lépcsőben az a célkitűzésünk, hogy a dolgozóinknak ne jelentsen problémát az, hogy eltartsák a családjukat, illetve a megélhetésük biztosítva legyen. Visszatérve az eredeti kérdésre, nagyon jó látni, hogy sok kollégánk rajong a Mercedes márkáért, és sokan büszke tulajdonosai, ha nem is új, de régebbi modelleknek. Továbbá rendszeresen lehetőséget biztosítunk a dolgozóink számára a legújabb modelljeink kipróbálására, tesztelésére. Az itt készülő CLA AMG-t két hétig fogjuk kiállítani a gyár előcsarnokában, meg lehet nézni, be lehet ülni és részt lehet venni egy nyereménysorsoláson, ahol a nyertes megkapja egy hétvégére az autót, benzinkártyával együtt. Ezen kívül 20-40 tesztautó van a gyár területén, amelyeket rendszeresen hétvégékre a munkatársaink rendelkezésére bocsátunk.