A megszüntetésre ítélt hatóság honlapján fellelhető dokumentum szerint a vizsgálatok célja többek közt, hogy érvényesüljenek a munkavállalók alapvető jogai, rendezett legyen a munkaviszonyuk, csökkenjen a jogkövető vállalkozások versenyhátránya, ezzel is segítve a munkahelyek megtartását, illetve az új, adózó munkahelyek létesítését. Az ellenőrzésekkel azt is el akarják érni, hogy egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények között dolgozhassanak a munkavállalók.
Jövő év márciusa és áprilisa között a munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatok szabályokat fogják ellenőrizni , főképp azokat a szektorokat, ahol az elmúlt időszakban nem voltak ez irányú vizsgálatok. A fő cél egyébként az lesz, hogy a munkaügyi hatóság az úgynevezett atipikus foglalkoztatással érintett, az általánosnál kiszolgáltatottabb helyzetben lévő munkavállalók foglalkoztatásának helyzetéről, illetve a vonatkozó szabályok érvényesüléséről reprezentatív adatokat szerezzen. (A munkaügyi bírság összege a 30 ezertől a 20 millió forintig terjedhet egyébként.)
Ezt követően június-júliusban várható a következő nagy célvizsgálat, ekkor a foglalkoztatásra vonatkozó alapvető szabályok betartását ellenőrzik. Azt egyelőre még nem tudni, hogy hány helyre vonulnak majd ki a hatóság szakemberei, mivel az a humán és anyagi forrásoktól is függ - éppen ezért erről, az ellenőrzés-sorozat megkezdésekor döntenek majd.
Októberben és novemberben a szabadságokkal kapcsolatos szabályok betartására figyelnek majd, főképp arra, hogy betartják-e a munkaadók a munka törvénykönyvében bekövetkező 2012-es változásokat. (A jogszabály itt olvasható.)
A munkavédelmisek sem pihennek
Ami a munkavédelmet illeti, az első nagyobb, összehangolt akcióra a második negyedévig kell várni, ekkor végzik ugyanis a faipari tevékenységek célvizsgálatát.
Az NMH szerint a főképp a veszélyforrások vizsgálatára kiterjedő ellenőrzésre azért van szükség, mert a faipari technológiák hiányosságai miatt jellemzőek a csonkolásos munkabalesetek.
A harmadik negyedévben a biológiai kóroki tényezők okozta fertőzéseket és megbetegedéseket előznék meg egy célvizsgálattal, miután tavaly és idén jelentősen megnőtt az egészségügyi és mezőgazdasági ágazatból bejelentett foglalkozási eredetű fertőző megbetegedések száma.
A negyedik negyedévre maradt a bányászat munka-egészségügyi célvizsgálata. Ennek szükségességét azzal magyarázza a hatóság, hogy az e fajta munka során számos egészségkárosító kockázattal, baleseti veszélyforrással, illetve esetenként előre nem látott veszélyek megjelenésével is számolni kell.
Fontos kiemelni, hogy a hatóság ezen felül is fog vizsgálatokat folytatni: mint írják, a munkavédelmet érintő változások, rendkívüli események vagy körülmények (pl. súlyos munkabalesetek növekedése, a munkabaleseti és foglalkozási megbetegedések trendjének változása, egyes ágazatokban bekövetkező kedvezőtlen változások, extrém időjárási körülmények, jogszabályváltozás stb.) miatt az ellenőrzési terven felül akcióellenőrzést rendelhetnek el.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!