A Napi Gazdaság keddi számának cikke

Az idén 20 milliárd forinttal számolt a kormány, ez havi átlagban 1,6 milliárd forint bevételt jelent, ám csak áprilisban sikerült először elérni ezt az értéket (1,95 milliárd forint), míg az előző hónapok átlaga 1,3 milliárd. A NAV neta-bevallásokról összeállított táblázata szerint eddig, vagyis tavaly október óta összesen 9 milliárd forint folyt be az adónemből úgy, hogy már a tavalyi bevételek sem érték el a tervezett 5 milliárdot.

Az adatsorból kitűnik, hogy a gyártók igyekeznek a kereskedelmi szezonokra (például húsvétra) készletezni, így akkor megnő az adóbevétel is, ám ahol csak lehet, spórolnak, ha kell receptúraváltással. Lapunk már tavaly év végén foglalkozott az egyes termékadó alá tartozó édességek és chipsek beltartalmával, ízváltozásával, ám akkor a gyártók jellemzően elhárították a feltevést, hogy kevesebb cukrot vagy sót használnak termékeik előállításához. Ez most az adóbevételek alakulásából igazolódni látszik, ám nem ismert, hogy az adó miként változtatta az egyes snackkategóriák forgalmát. Vélhetően itt is csökkenés mutatkozik, de ez majd csak a gyártók adataiból derülhet ki.

Innen nézve teljesülni látszik a jogszabály szellemisége, miszerint hatására a gyártók egészségesebb terméket állítanak elő és a fogyasztók kevesebb sós és édes snacket esznek. Igaz, a lakosság cukor- és só-túlfogyasztásárt jórészt nem e termékek a felelősek, vagyis a változásnak sajnos nincs komoly hatása a lakosság egészségre.

Neta-bevétel*
(millió forintban)
Kakaópor78,37
Cukrozott készítmény2 249,71
Energiaital67,25
Ételízesítő701,98
Gyümölcsíz59,09
Ízesített sör és frissítő46,52
Más üdítőital491,01
Sós snack734,56
Szörpök11,26
Összesen4 439,76
* 2012. február−2012. április
Forrás: NAV