A pénzügyi válság nyomán Európa szinte minden országban drasztikusan nő az államadósság, ez a hólabda-effektus egyelőre tartósnak tűnik. Bár a világgazdasági környezet elvben kedvező, ám ennek a problémának kezelése még kérdés - mondta el Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója a Magyar Marketing Szövetség konferenciáján. Ha a jelenlegi - zömében ázsiai - finanszírozók ezt a helyzetet megunják, drámai következményekkel járhat az EU-gazdaságra. A magyar államadósság fele devizában van, ez az árfolyamhatás miatt akár igen hamar komolyan megugorhat.

A magyar gazdaságpolitika enyhén szólva is hektikus, a parlament minden éjjel elfogadhat olyan szabályokat, amelyekről előző nap még szó sem volt. Palócz szerint ugyanakkor végülis fel lehet készülni erre a "stabilan kiszámíthatatlan" gazdasági környezetre. A régió GDP-növekedése 2005 óta szakadt el hazánktól, ami a belső fogyasztás drasztikus csökkenésével és a beriuházások elmaradásnak köszönhető. Idén a beruházások volumene a 10 évvel ezelőtti szint  70 százalékára rúg majd - hívta fel a figyelmet a Kopint-Tárki vezetője. A beruházások visszaesése idén 5-6 százalékos lesz és jövőre is csak kismértékben javul majd a kép - visszaesés lesz, de talán kisebb mértékű. A lakossági fogyasztás a legoptimálisabb esetben is csak stagnálni fog. Ezzel kapcsolatban Palócz Éva arra figyelmeztetett, hogy a most elfogadott 700 milliárdos gazdaságélénkítő csomag jó része nem valósul meg  - 100 milliárd aligha jön össze a gazdaság fehérítéséből, a bekötött pénztárgépekből - de azok a tételek, amelyek megvalósulnak - például a tranzakciós adó - beépülnek majd a magyar gazdaságba, így tehát a csak hazai piacra dolgozó cégek túl sok jóra nem számíthatnak.

A ptk. túlszabályoz

Sárközy Tamás professzor, a Magyar Jogász Egyesület elnöke szerint az új polgári törvényköny esetében a cégek arra számíthatnak, hogy a politikailag kényes vitapontok (pl. családjog) okán a társaságokra vonatkozó szabályozási részek talán elkerülik az érthetetlen, megmagyarázhatatlan módosítókat. Persze a decemberi elfogadás után a felkészülési évben még számos, nagyon fontos kérdés vár megválaszolásra - például a polgári törvénykönyv (ptk.) része a társasági jog, ám a cégjog nem, holott a kettő összefügg és az összhang megteremtése rendkívül fontos.

Sárközy szerint a ptk. koncepciója azon az elven alapul, hogy a gazdaságnak legalább 10 évig rosszabbul fog menni, épp ezért túlszabályoz és a biztonságra koncentrál. A fentiek nyomán erős EU-nyomásra a magyar ptk. erős fogyasztóvédelmi résszel egészül ki. Komoly változás, hogy nem vagyoni kár helyett a jövőben a tényleges kár megtérítésén túl sérelmi díjat kell fizetni a személyiségi jogot megsértő cégnek, vagy személynek - ez a tétel sokkal magasabb lehet a jelenlegi gyakorlatnál.

Érdekes újdonság, hogy a ptk. diszpozitív lesz: el lehet térni az általános szabályoktól, ha a felek ebben egyetértenek és olyan részt szabályoz a különmegállapodás, amelyet a törvény kifejezetten nem tilt, valamint például a munkavállalóknak nem okoznak ezzel hátrányt.

Nem beszélhetünk majd kkv-szektorról?

Vannak ugyanakkor problémás helyzetek, amelyeket a magyar ptk. korábbi elvek miatt meglehetősen nehézkesen kényszerül kezelni. Míg Csehországban és Lengyelországban külön kereskedelmi törvény van, nálunk viszont a ptk. egyben szabályozza a magánszemélyek egymás közti, cégek egymás közti és a cégek magánszemélyek közötti viszonyokat.

A ptk. alkamazkodik a helyzethez: a válság nyomán a cégek közötti kapcsolat egyre szorosabb lesz. Németországban a cégek 60 százaléka már holdingstruktúrában működik, de ez az arány már nálunk is 3-ról 18 százalékra nőtt. Sárközy szerint a fentiek okán már a közeljövőben nem beszélhetünk majd kkv-szektorról, hanem nagy cégekkel kapcsolatban álló beszállítókról.

A ptk. számos új szerződésfajtát nevesít. Így külön jogi kategóriát és specializált szabályokat kap például a franchise és a lízing. Sárközy sajnálkozását fejezte ki, hogy az előkészítés alatt elvérzett a faktoring nevesítése, ráadásul például olyan érvek miatt, mely szerint nem etikus olyan terméket szabályozni, amely arra épül, hogy más adósságát megvásárolják.