Az MTÜ számításai szerint a koronavírus júniusban tetőzik majd, de már húsvétra olyan mértékben csökkennek a budapesti foglalások, hogy gyakorlatilag a turizmus megszűnéséről beszélhetünk. Vidéken, ahol a belföldi turizmus dominál ugyanakkor nem ilyen drámai a helyzet, ott jelenleg a foglalások 10-15 százalékát mondják le - jelentette be Guller Zoltán.
Budapesten az elmúlt 11 napban a lemondási arány 26,1 százalék volt a külföldiek esetében. A legmagasabb lemondási arány a kínai (57 százalék) és az izraeli (44 százalék) turisták körében volt megfigyelhető.
Országosan március 12-ig a külföldi vendégek részéről 163,5 ezer foglalás történt a három tavaszi hónapra vagyis márciustól májusig, ebből pedig lemondtak 39,2 ezret, vagyis 24 százalékot.
Ez azonban szinte óráról-órára nő, a helyzet katasztrofális - tette hozzá Guller Zoltán.
Az MTÜ jelenleg május végéig készített modellszámításokat és abban bíznak, hogy a járvány júniusban eléri zenitjét és megindul a javulás, akkor a nyarat részben talán meg tudják menteni.
Az idegenforgalom helyreállítása a modellszámítások szerint 10-26 hónapig tarthat. Ez azt jelenti, hogy ha mindent jól csinál az ország, akkor 2021 nyara már olyan lehet, mint a 2019-es, ha viszont nem, akkor sokkal tovább tart és még nagyobb lesz a baj.
A helyzet folyamatosan romlik. Azelőtt, hogy a járvány elérte volna Olaszországot, az MTÜ úgy számolt, hogy a 1,5 százaléknyi kínai turista elmaradása nem okoz majd komoly problémát az ágazatnak. Azóta viszont a legrosszabb forgatókönyv vált valóra.
Drámai, hogy jelenleg lemondták az összes szállodahajó-foglalást Budapesten.
Az MTÜ ennek megfelelően most minden marketingtevékenységet beszüntet, mert Guller Zoltán szerint kontraproduktív a koronavírus-járvány idején például Budapestet promotálni. Utána viszont azt a 20 milliárd forintot, amelyet most "megtakarítottak", hatalmas kampányokra fogják fordítani. Elsőként a belföldi turizmust fogják felfuttatni, de később lesz távol-keleti, olasz, német, svájci amerikai és izraeli kampány is.
Azt fontos tudni, hogy bár a kormány ígér segítséget az ágazatnak
de nem fogják tudni minden szereplő problémáját megoldani.
Mivel nincs korlátlan mennyiségű pénz, a segítség garancia, hitel vagy kezesség formájában érkezhet, az lesz a cél, hogy a likviditási nehézségeket áthidalják.
A becslésekben óriási segítséget ad a nemzeti turisztikai adatszolgáltató központon (ntak), amelynek segítségével már 1050 szálloda, 1700 panzió és 27 ezer magánszállás adatait látják.
Ezek az adatok a következők:
- vendégek száma
- neme
- nemzetisége
- mikor foglalt
- mikor érkezett
- mikor távozott
- mennyit fizetett
- milyen szolgáltatást vett igénybe a szálláson
- milyen formában érkezett (pl. csoportos vagy egyéni utazás).
Ezek alapján sokkal pontosabb becslést adhatnak, mint korábban, amikor zömmel a Központi Statisztikai Hvatal (KSH) számaiból dolgoztak, amelyek több hónapos késéssel érkeztek.