Ezen a héten adhatja be felülvizsgálati kérelmét a Kúriához az állami mobilcég, az MPVI Zrt. vagy a frekvencia-árverést - a Fővárosi Törvényszék szerint jogszabálysértésekkel és eljárási hibákkal - levezénylő Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), annak érdekében, hogy a felsőbb bírói fórum esetleg változtasson a törvényszéki ítéleten, amely elmeszelte az állami mobilcéget. Ez az ítélet helyezte hatályon kívül az NMHH árverést lezáró végzését, amelynek értelmében az állami (Posta, MVM és MFB) konzorciumként létrejött MPVI tízmilliárd forintért nyert egy országos szolgáltatásra alkalmas csomagot, a piacon lévő jelenlegi szolgáltatók pedig 31 milliárdért kaptak olyan blokkokat a 900-as sávban, amelyekkel országosra bővíthetik a 3G-lefedettségüket. Ezért cserébe az induló szolgáltató rendelkezésére kell bocsátani a hálózatukat.
A lap úgy tudja, az állami szándék is bizonytalan az új, állami mobilcég elindításával kapcsolatban. A Népszabadság piaci forrásból úgy értesült, hogy kormányzati szinten már lemondtak a projektről, ugyanakkor az MPVI munkatársai erről még nem kaptak tájékoztatást. Egyelőre azonban egyik tulajdonos sem jelezte, hogy változott volna a koncepció, mondják a cég közelében, gőzerővel dolgoznak a jogászok a frekvencia-pályázattal kapcsolatos felülvizsgálati kérelmen.
Ha a tulajdonosok lemondtak a projektről, akkor könnyen lehet, hogy a negyedik szolgáltató akkor sem valósul meg, ha a Kúria megváltoztatja a Fővárosi Törvényszék végzését, írja a Népszabadság. A lap forrásai arra hívják fel a figyelmet, hogy az állami tulajdonosi konzorciumban az MVM oldaláról folyamatosan kételyek merültek fel a projekt pénzügyi fenntarthatóságával kapcsolatban, s a tulajdonosok már nem szívesen finanszíroznák a több százmilliárd forintos beruházást, az MVM pedig már inkább a GSM-R, vagyis a vasúti kommunikációs hálózat megvalósítására figyel.
Arról egyelőre nincsenek információk, hogy az aukciót kiíró NMHH mit lép. Szalai Annamária, az NMHH elnöke a Kreatívnak az ügyben azt nyilatkozta, továbbra is biztos abban, hogy jogszerűen jártak el. Arra a kérdésre, hogy a hatóságnak mik a szándékai, Szalai azt válaszolta: a bíróság jogerős döntését a spektrumstratégiánknak megfelelően végrehajtjuk. A válasszal kapcsolatban azonban a Népszabadság megjegyzi: úgy tűnik a hatóságnak van spektrumstratégiája (a frekvenciák hasznosításának stratégiája), ám ezt, miután nyilvánosnak kellene lennie, mégsem találták.
A lap az elnök szavai alapján úgy véli, a kúria döntéséig az ügyben a hatóság nem kíván lépéseket tenni, vagyis marad egy meglehetősen kusza exlex állapot, amelyben egyik piaci szereplő sem tehet komoly lépéseket. A spektrumstrargégiával kapcsolatban pedig megjegyzik: ez arra enged következtetni, hogy a szabályozó immár a jövőbe tekint ezen a területen.
Szakértők szerint jelenleg a kihasználatlan, vagy a közeljövőben felszabaduló frekvenciák értéke reálisan 200-300 milliárd forint között van, így az állam érdeke az lenne, hogy ezeket a piac és a gazdaság számára hosszú távon is előnyt biztosító módon úgy értékesítse, hogy ezt az összeget néhány év alatt be is tudja szedni. Elképzelhető - írja a Népszabadság -, hogy ennek keretében ismét megpróbálkoznak egy negyedik szolgáltatóval, ám aligha valószínű, hogy ez egy állami cég lenne.