Három új környezetbarát fényforrást fejlesztett ki a GE magyarországi fényforrás-üzletága, együttműködésben hazai egyetemek kutatóival - jelentette be Vámos Zoltán, a GE Lightning globális technológiai igazgatója. A három éve indult és most zárult projekt 292 millió forintos KMOP-támogatás és ugyanekkora önerő mellett, összesen mintegy 600 millió forintból valósult meg. A fejlesztések eredményeinek egy része már a piacon van, különböző termékekbe építve (például a jobb színvisszadású fénycső az Egyesült Államokban), mások pedig a piaci igények függvényében kerülnek majd kereskedemi forgalomba - mondta a Napi Gazdaság Online-nak Vámos.

A fejlesztések legfőbb fókusza a higanytartalom csökkentése, illetve a fény- és színminőség javítása voltak - hangsúlyozta Balázs László, a GE Lightning innovációs igazgatója. Az új fényforrások higanytartalma a jogszabályban megengedett maximum kevesebb mint negyede (egy miligramm alatti mennyiség). A többek között az utcai világításban használt kerámia fém-halogén lámpák fejlesztése is a higanytartalom csökkentésére irányult, ennek eredményeként 0,4 miligramm higanytartalommal sikerült elérni a korábbival megegyező paramétereket, ez a termék a GE hazai gyártásának termékportfólióját bővítheti.

A világítástechnikai üzletág nagy változások előtt áll, elsősorban az energiatakarékosság és környezettudatosság szempontjából. A GE fényforrás-üzletága Magyarországon 11 intézménnyel 25 kutatás-fejlesztési szerződést kötött az elmúlt időszakban. A hazai kutatás-fejlesztési központ idén bővítette munkatársai számát, főként a ledes területen, a jövőben azonban inkább a csapat összetétele változik majd, az alkalmazott fejlesztések felől a magasabb szintű kutatásokra koncentrálódik tevékenysége - tette hozzá Vámos.

 

Átalakul a fejlesztési csapat

Az okos cégek és országok a kutatás-fejlesztésbe ruháznak be, globálisan a GE Lightning az utóbbi években megháromszorozta, a társaságcsoport egésze pedig megduplázta ilyen irányú befektetéseit - hangsúlyozta Vámos Zoltán. A hagyományos izzókhoz képest 80 akár százalékos energiamegtakarítást jelentő ledes fénytechnológiát a professzionális felhasználók már alkalmazzák, a hosszú távú szemlélet és a megtakarítások révén, az otthonokban való elterjedésre azonban még 3-5 évre lehet szükség, e termékek egyelőre magasabb bekerülési költségei miatt - mondta lapunknak Vámos.