A szorosabb viszony érdekében Mészáros Lőrinc cégcsoportja a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME) kötött együttműködési megállapodást – erről számolt be a Mészáros Csoport lapunkhoz is eljuttatott csütörtöki közleményében.
Az ország vezető infrastruktúraépítő cégének számító V-Híd Csoport és az egyetem a most nyélbe ütött megállapodással komoly szándékot és célokat fogalmazott meg.
Mint írják, ez
„új szintre emeli az oktatás és a szakmai képzés kapcsolatát.
A közös cél, hogy az Építőmérnöki Kar hallgatói gyakorlati és versenyképes tudást szerezzenek, a már szakmában dolgozók pedig folyamatos képzésben részesüljenek. Az oktatási programok és a kooperatív képzések mellett a felek kutatás-fejlesztési területen is aktívan együttműködnek”.
A megállapodás keretében a V-Híd vendégoktatókat biztosít a neves egyetem alap- és mesterképzéseihez, továbbá az #építő 250 ösztöndíjprogram részeként évente legalább 30 hallgató számára biztosít pénzügyi forrást. A vállalat saját alapítású ösztöndíja, a V-Akadémia pedig további 5 tehetséges diáknak nyújt majd anyagi támogatást és szakmai fejlődési lehetőséget. A cég a fentiek mellett segíti a BME Építőmérnöki Kar Zielinski Szilárd Szakkollégiumának tevékenységét is, ami hozzájárul ahhoz, hogy 6-12 középiskolában pályaorientációs programok valósuljanak meg – fejtette ki a felcsúti milliárdos cége, aláhúzva:
Az együttműködés kiemelt része az egyetemi tárgyak tematikájának fejlesztése, új tantárgyak és tananyagok kidolgozása, amelyek a 21. századi infrastruktúra-építés kihívásaira készítik fel a hallgatókat.
A BME szoros együttműködésben segíti a V-Híd belső képzési rendszereinek fejlesztését is.
A leggazdagabb magyar cégcsoportja kitért arra is, hogy a szakmai együttműködés nemcsak az oktatásra és képzésre terjed ki, hanem a kutatás-fejlesztésre is. A 2024 őszén Berlinben megrendezett InnoTrans kiállításon a BME Építőmérnöki Kara, az osztrák Plasser & Theurer és a V-Híd már kötött egy háromoldalú megállapodást. Ennek keretében számos közös kutatási projekt indulhat, amelyek a vasúti pályák állapotának felmérésére, a vasútépítő gépek fejlesztésére és a digitalizált adatfeldolgozás automatizálására fókuszálnak.
Felkészül a következő mérnöknemzedék
A V-Híd Csoport vezérigazgatója a most létrejött partneri együttműködés aláírását követően hangsúlyozta: „Ez az együttműködés lehetőséget teremt arra, hogy közösen formáljuk a jövő mérnökeinek tudását és hozzájáruljunk az iparág fejlődéséhez”.
A fiatal tehetségek támogatása és a szakmai utánpótlás biztosítása nemcsak vállalatunk, hanem az egész iparág jövője szempontjából kiemelt jelentőségű, ezért büszkék vagyunk arra, hogy hozzájárulhatunk a következő mérnökgeneráció felkészítéséhez.
– fűzte hozzá Sárváry István.
A patinás intézmény rektora kijelentette, a megújuló BME stratégiai célja, hogy olyan oktatási, kutatási és innovációs környezetet hozzon létre, amelyben hallgatóik versenyképes tudásra tesznek szert.
„A BME stratégiájának középpontjában áll az egyetem és az ipar együttműködésének erősítése, hiszen korszerű, jövőálló mérnöki és gazdasági tudást csak a magasszintű elméleti ismeretek és az ipari, gyakorlati tapasztalatok átadásával adhatunk hallgatóinknak.
A hazai vállalkozások fejlesztése és nemzetközi versenyképességének javítása érdekében pedig kutatási erőforrásainkat ajánljuk az innovatív vállalkozásoknak” – fogalmazott Charaf Hassan.
A cég közleményében úgy látják, a BME és a V-Híd együttműködése nemcsak az oktatás minőségét és a hallgatók szakmai felkészültségét javítja, hanem előmozdítja az innovációt és a kutatás-fejlesztést is, megalapozva ezzel az építőmérnöki szakma és az infrastruktúrafejlesztés hosszú távú sikerét.