Az ügy érdekessége abban áll, hogy Orbán Viktor és a kormány 2014 óta stratégiai szövetségesként tekint az új takarékszövetkezeti integrációra, hiszen "a kormány érdekelt a takarékszövetkezetek sikerében, szerinte azok stabilitást és nyugalmat hozhatnak a gazdaságba." Függetlenül attól, mennyire értünk vagy nem értünk ezzel egyet, feltűnő az ellentmondás a miniszterelnök szavai és az MNV akciója között - fogalmazott a portál.
A Portfolio.hu információi szerint miközben a miniszterelnök karácsonyi szabadságát töltötte, az MNV meg sem várva, hogy kiderüljön, a közgyűlés felhatalmazása alapján kik jegyezték le az FHB új részvényeit, két nap múltán bírósághoz fordult, azt kérve, hogy a társasági határozatokat helyezze hatályon kívül, és végrehajtásukat már most függessze fel. Részvényesként az állam az FHB közgyűlésén kezdeményezte, hogy a tőkeemelés során a már meglévő részvényeseket a tulajdonosi részesedésük arányában elsőbbségi jegyzési jog illesse meg. A közgyűlés ezt a javaslatot elutasította. Csak az MNV lépése és közleménye után derült ki a lényeg, az új részvényeket a kormány szövetségesének tartott takarékszövetkezetek jegyezhették le.
Az FHB még aznap cáfolta az MNV állításait, jelezve, hogy a társaság 2015. december 28-án megtartott rendkívüli közgyűlésén a részvényesek nem döntöttek a társaság részvényeseit megillető jegyzési elsőbbség kizárásáról. Arról ugyanis a közgyűlés már 2014-ben döntött, amikor kizárta a részvényesek jegyzési elsőbbségét abban az esetben, ha az igazgatóság a közgyűlés felhatalmazása alapján dönt a társaság alaptőkéjének a felemeléséről.
Az MNV lapjai mögé nem látunk be, az ugyanakkor biztosnak látszik, hogy azt sem várták be, kiderüljön, kik az új tulajdonostársak, máris jogi támadást indítottak - fogalmazott a portál. Az új tulajdonostársak 2014-es évzáró rendezvényen Orbán Viktor a jelenlévőknek azt kívánta, hozzanak létre egy erős pénzügyi csoportot, járuljanak hozzá a magyar gazdaság növekedéséhez, legyenek képesek hitelezni, ne veszítsék el a hagyományukat és ne felejtsék el, hogy ők a vidék, az egyszerű, vidéki emberek bankja. Fontosnak tartotta azt is, hogy azok a szövetkezetek, akik hajlandóak voltak együttműködni és részt vettek az átalakulásban, minden tekintetben jól járjanak. Akik nem működtek együtt, "az egy másik tészta" - fogalmazott -, de ott is korrektnek kell lenni, ám azért nem tudnak felelősséget vállalni. A miniszterelnök megígérte: mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy akik vállalták az együttműködést, azok odahaza, a betéteseiknek, a régi szövetkezeti tagoknak, a családtagjaiknak, egyáltalán mindenkinek elmondhassák, hogy a kormánnyal való együttműködés nemcsak helyes, nemcsak becsületes, hanem kifizetődő is.
További részletek a Portolio.hu-n olvashatók.
(Spéder Zoltán, az FHB elnöke, egyúttal a www.napi.hu.Online Kft. és a Net Média Zrt. tulajdonosának, a CEMP-nek is elnöke.)