A Mol és a kazahsztáni nemzeti olajtársaság, a KazMunayGas (KMG) együttműködési megállapodást írt alá a kazah olaj- és gázipari, illetve petrolkémiai szektorban lévő közös lehetőségek kiaknázásáról.

A cél a már meglévő kutatás-termelési együttműködés bővítése és a Mol technológiájának alkalmazása Kazahsztánban. Mindezt annak érdekében, hogy növeljék a termelő mezők hozamát és további utat nyissanak a kitermelt szénhidrogének értékesítésének Európában. A felek keresik az együttműködés lehetőségét a petrolkémiai területén, valamint abban, hogy a Mol-csoport kazah kőolajat tudjon importálni Európába és Magyarországra

A Mol eddig közel 200 millió dollárt fektetett be a kazah olajszektorba, amivel az ország legnagyobb magyar befektetője. 

A vállalatok már most együttműködnek Kazahsztánban a Rozskovszkij gáz- és kondenzátummezőn a KMG (50 százalék), a Mol-csoport (27,5 százalék) és a kínai FIOC (22,5 százalék) tulajdonában lévő nemzetközi vegyesvállalat tagjaként. A mezőt 2008-ban fedezték fel, és a kilenc kútból ötöt termelésre képes állapotba hoztak. A gáztermelés 2023 decemberében indult el; azóta a kutak napi bruttó gáztermelése 1,35 millió köbméterre nőtt, ami napi 4,43 ezer hordó egyenértékkel járul hozzá a Mol termeléséhez.  

A jegybank is lát közös nevezőt a kazahokkal

Közös pénzügyi felügyeleti együttműködésről kötött megállapodást az MNB és a kazah pénzügyi felügyelet. A megállapodás többek között információcserére, vezetői egyeztetésekre, workshop-ok szervezésére, illetve tudásmegosztó együttműködésekre terjed ki.