Magyarország kész megszabadulni az orosz olajfüggőségétől, ha az Európai Unió segít finanszírozni a más importtermékekre való átállást – nyilatkozta a Politiconak Bacsa György, a Mol stratégiai műveletekért felelős ügyvezető alelnöke, hozzátéve az olajcég nyitott arra, hogy diverzifikálja ellátását, még az EU nem hivatalos 2027-es határideje előtt.
Egyelőre a Mol egyedül viseli a költségeket
A Mol finomítói 2026 végére lehetnek készek arra, hogy orosz nyersolaj nélkül működjenek - ismételte meg a Politiconak az olajtársaság által már korábban kommunikált időpontot Bacsa. Az átállás tervezett beruházási költsége azonban 500 millió dollár (194 milliárd forint), amit a jelen állás szerint egyedül a Mol visel, Bacsa György szerint viszont szükségük lenne uniós forrásokra is, „néhány százmillió” euróra.
A jelek szerint Magyarország és a Mol nem igazán jár jól az EU következő energiaügyi biztosával, Dan Jorgensennel, aki ígéretet tett arra, bemutat egy részletes ütemtervet a még meglévő orosz olajszállításokról való teljes leválásról. Bacsa György szerint Dániából könnyű határidőket szabni az érintett Közép-Európai országoknak, de innen nézve úgy tűnik, Szlovákiát és Magyarországot magára hagyták.
Tényleg nem lehet csak úgy levágni a Molt a vezetékről
„A Molnak jelenleg nincs valódi alternatívája ahhoz, hogy felhagyjon az orosz kőolaj beszerzésével anélkül, hogy az ellátásbiztonságot veszélyeztetné és az érintett országok gazdaságainak versenyképességét és életszínvonalát ne gyengítené. Ráadásul mindezek megoldásában az EU sem segít. Ha az EU azt akarja, hogy Magyarország és Szlovákia függetlenítse magát az orosz kőolajtól, akkor materiális, pénzügyi és politikai támogatásra, valamint új stratégiai ellátási és szállítói partnerekre lenne szükségünk, amelyek jelenleg nincsenek” – mondta az Indexnek Bacsa György.
Napok múlva eldől, mi lesz a cseh szállításokkal
Arról nincs szó, hogy a Mol ne próbálkozna más kőolajtípusokkal, de csak limitáltan tud Kaszpi-tengeri olajat (CPC) és WTI-t feldolgozni. A vállalat finomítói (amelyekről sokszor elhangzott már, hogy az orosz Urals keverék feldolgozására lettek a megépítéskor optimalizálva) megkezdték a CPC feldolgozását, de a magasabb nafta leválasztási arány miatt nem képesek 10-12 százaléknál többet feldolgozni - ezt Szabó Szabolcs, a Mol értéklánc menedzsmentért felelős alelnöke mondta a londoni Argus Európai Kőolaj Konferencián. Hozzátette, a Mol azt szeretné, ha a csehországi szállítások esetében további haladékot kapna a Slovnaft az orosz olaj használatára. Amit a Mol csoporttag Slovnaft orosz nyersanyagból előállít, jelen állás szerint már csak december 5-ig adhatja el Csehországba.