A kormány néhány héttel ezelőtt, a koronavírus-járvány gazdasági kárainak enyhítésére hivatkozva különleges gazdasági övezetté nyilvánította a gödi Samsung SDI akkumulátorgyárának területét.
Ez gyakorlatilag azt jelentette, hogy az októberben ellenzéki polgármestert választott várostól a területének 20 százalékát áthelyezik a fideszes megyei közgyűlés kezébe, illetve a gyár által fizetett iparűzési adó is a helyi önkormányzat helyett a megyei fideszesek kezébe kerül. Ezzel a város költségvetésének körülbelül egyharmadát vették el, ezzel nehezítve a város működését és a járványhelyzet elleni fellépését - írta közleményében a Momentum. Fekete-Győr András, a párt elnöke szerint ez nem más, mint politikai bosszú azért, mert a város utat mutatott az előző korrupt fideszes vezetésnek, és egy új, átláthatóan, az emberekkel együttműködő vezetést választottak.
Aránytalan és diszkriminatív a kormány rendelete
A pártelnök és Balogh Csaba, Göd momentumos polgármestere bejelentették, hogy alkotmánybírósági panaszt tesznek az önkormányzat nevében a várostól elcsatolt területek miatt. A rendelet, amellyel elvették a város ötödét, több esetben sérti az Alaptörvényt - közölte Balogh Csaba.
Alaptörvényt sértő a kormányrendelet a Momentum szerint azért, mert
- az arányosság elve nem érvényesül: a város 20 százalékának elcsatolása súlyosan aránytalan korlátozása az önkormányzati tulajdonnak, valamint a költségvetés jelentős részének elvesztése is egy jelentős jogkorlátozás, amely hátráltatja a veszélyhelyzet kezelését.
- A kormány nem hagyott elég időt az érintetteknek az új helyzetre való felkészülésre: nem egyeztettek erről sem a gödi önkormányzattal, sem a Pest Megyei Önkormányzattal, sem a Samsung képviselőivel. A rendelet mellé pedig mindössze ellentmondásos iránymutatásokat kaptak a felek. Ezért jelenleg Göd és a megye között arról zajlanak a tárgyalások, hogy a megye hogyan tudja azokat a kötelezettségeket és feladatokat átvenni, amelyekre nincs sem apparátusa, sem kapacitása.
- A rendelet egyértelműen diszkriminatív: sehol máshol, ahol valódi problémák merültek volna fel gyárak működése, beruházásaik kivitelezése kapcsán, nem avatkozott közbe a kormány (Debrecen, Kecskemét, Győr), csak itt.
- A rendelet sérti az önkormányzat tulajdonjogát: több százmillió forint értékű ingatlan szállt át a Pest Megyei Önkormányzatra, amire még az államosítás szabályai sem érvényesülnek.
Ezt a büntetést nem érdemlik a helyiek
"A helyzetet tisztázni kell! Most csak egy diszkriminatív döntést látunk. Göd ötödének elcsatolása nem oldja meg a gazdasági problémákat, nem segíti a veszélyhelyzet kezelését. Sőt, ilyen szintű, egyharmados költségvetési csökkentés kifejezetten hátráltatja a város járvány elleni védekezését. Annak, hogy a Magyarország területén található gyárbővítések közül miért pont a gödi Samsung-gyár került elcsatolásra, egyetlen, szimplán politikai oka van: a városnak ellenzéki vezetőt választott. Ez egy büntetés a választópolgárok felé, amit nem érdemelnek meg" - mondta sajtótájékoztatóján Balogh Csaba polgármester.