Adómentes lehet a párlatfőzés háztartásonként ötven liter gyümölcsszeszig egy új uniós irányelv szerint 2022-től. A főző magánszemély nem értékesítheti majd a pálinkáját, de a családtagjai vagy a vendégei fogyaszthatják azt. A magyar kormány ugyan már 2010-ben adómentessé tette a főzést egy bizonyos mennyiségig, akkor viszont Brüsszel még kötelezettségszegési eljárást indított emiatt az ország ellen. 2015-től lépett életbe a ma is érvényes szabályozás, ami nem teszi lehetővé az adómentes otthoni főzést vagy bérfőzetést, de kedvezményeket biztosít a magánszemélyek számára.
A Napi.hu megkeresésére Lovász Balázs pálinkakészítő-mester örömét fejezte ki az új, uniós irányelv miatt. Elmondta a közel húsz éve indult kis, borsodi főzdéje abban az időszakban, amikor volt adómentes főzés, dupla akkora forgalmat bonyolított, mint a többi évben. Viszont más tényezők is befolyásolják náluk a pálinkafőzési tendenciákat:
Az utóbbi időben az adott év gyümölcstermésétől függött, hogy milyen és mennyi pálinkát főzettek nálunk. Tavasszal a legtöbb gyümölcs lefagyott. Szilva- vagy barackpálinkát alig készítünk, olyan gyér a termés. Idén szőlő-, meggy- és cseresznyecefre valamivel több érkezik hozzánk
- mondta a Napi.hu-nak Lovász Balázs, a Sajóhídvégi Pálinkafőzde tulajdonosa. Hozzátette, hogy amikor gyengébb a gyümölcstermés, többen próbálkoznak különlegesebb párlatokkal. Bodzabogyóval és tökkel is kísérleteztek náluk korábban, de készítettek már sárgarépapárlatot is a főzdéjükben.
Már családi hagyomány
A főzőmester kisebbik fia szintén szakember. Ifjabb Lovász Balázst a miskolci Szirmai Pálinkaházban kérdezte a helyi trendekről a Napi.hu:
"Megfigyelhető az a tendencia, hogy a bérfőzetők sokkal nagyobb gonddal viseltetnek a főzeteik iránt, mint korábban. Egyre gyakrabban használnak fajélesztőket, jobban odafigyelnek az erjesztés időtartamára, a főzés ütemezésére, valamint a gyümölcs minőségére is. Rossz gyümölcsből nem lesz jó pálinka!" - tájékoztatott a szakember. A trendek változását ő két okkal magyarázza: mostanság több ismeretanyag elérhető mind az interneten, mind nyomtatott formában a párlatkészítésről, valamint a főzetők gyakran versenyeznek az ismerőseikkel, kinek van jobb és különlegesebb párlata.
Az otthoni pálinkafőzés is igen elterjedt hazánkban. A NAV adatai szerint több mint 26 ezer házi főzőberendezést vettek hivatalos nyilvántartásba Magyarországon. 2020 első hat hónapjában már 44 ezer párlatadójegyet váltottak ki az otthonfőzők.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!