A konzorciumban dolgozó vállalkozások olyan lézeres berendezést akarnak kialakítani, amelynek segítségével elhárítható a tengerekben található kőolajvezetékek fagyás miatti dugulása a csővezeték megbontása nélkül. A tengerek mélyebb rétegeiben elhelyezett vezetékek gyakran befagynak, a fagyást ebben az esetben a vezetékekben képződő metán hidrátok okozzák. A termelő olajvállalatok számára létfontosságú a probléma megoldása, ugyanis a hidrátok okozta fagyás miatt elakad a vezetékekben a kőolaj áramlása - adta hírül az MTI.
A magyar vállalkozások által fejlesztendő berendezést a tervek szerint egy mini tengeralattjáróra erősítenék, és így juttatnák el a csővezeték azon részéhez, ahol a fagyást észlelték. A lézer működése közben fokozatosan felmelegíti a csővezeték érintett szakaszát, így külső beavatkozás nélkül szünteti meg a problémát. Ezáltal nem kell attól tartani, hogy a fagyás megszüntetése közben a vezeték megbontása miatt kőolaj juthat a tengerbe.
A lézer, amelyet felhasználnak majd a projekt kivitelezésénél már elkészült, most építik azt az eszközt, amely alkalmas lesz ennek a lézernek a tárolására. A lézert Máltán már tesztelték körülbelül 50 méter mélyen a víz alatt, és a tesztek sikeresek voltak.
A lézeres berendezés prototípusa várhatóan idén ősszel készül el, egy tenger alatti csővezetékekkel foglalkozó ausztrál vállalat pedig már jelezte, hogy szeretné kipróbálni a magyar fejlesztők találmányát.
A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a Nabuv Kft. nettó árbevétele a 2018-as üzleti évben 2,03 milliárd forint volt, ami 339,79 millió forinttal haladta meg a cég 2017-es árbevételét. A vállalat adózás után 110,55 millió forint nyereséggel zárt tavaly, 2017-ben pedig 83,05 millió forint nyereségre tett szert. Az ANT Kft. nettó árbevétele a 2018-as üzleti évben 409,38 millió forint volt, 2017-ben viszont meghaladta a 781 millió forintot. A cég adózás után 26,61 millió forint nyereséggel zárt, hasonlóan teljesített 2017-ben is, akkor adózott eredménye 26,82 millió forint volt.