Titokzatos cég tarol a költségvetési forrásból megvalósított közbeszerzéseken. A ZÁÉV Építőipari Zrt. két tenderen szinte versenytársak nélkül jutott hozzá - konzorciumtársaival együtt - több mint nettó 11 milliárd forintos munkához Kaposváron.
Mindkét projektet a központi költségvetésből finanszírozzák. Orbán Viktor miniszterelnök tavaly októberben a Modern városok program keretében 120 milliárd forint értékű fejlesztési programról írt alá megállapodást Szita Károllyal, Kaposvár polgármesterével (képünkön) - ennek része egyebek mellett a kaposvári színház felújításának és egy új városi sportcsarnok építésének a támogatása.
A kormány 2016. szeptember végi határozatában döntött arról, hogy 2016-2018-ban összesen 9 milliárd forintot különít el a büdzsében a kaposvári Csiky Gergely Színház rekonstrukciójára.
A ZÁÉV vagy a ZÁÉV nyerjen?
A most közzétett közbeszerzési eredménytájékoztató szerint a ZÁÉV a Magyar Építő Zrt.-vel együtt újíthatja fel a kaposvári színházat nettó 6,905 milliárd forint. A vállalási ár 405 millió forinttal drágább, mint amit előzetesen a szerződés értékének becsült az önkormányzat. A cégek feladata többek közt az 1911-ben épült műemlék épület felújítása, a színpadtechnika cseréje, út és parkoló építése.
A tender érdekessége, hogy azon csak két ajánlatot nyújtottak be, de mindkettőben benne volt a ZÁÉV: az egyiket a cég a Magyar Építővel közösen, a másikat pedig a Fertődi Építő Zrt.-vel nyújtotta be. Végül az előbbivel együtt nyerte el a munkát.
Frissítés: csak egy ajánlatot tett a ZÁÉV
Valótanul állítottuk, hogy két ajánlatot tett a ZÁÉV. Cikkünket a Tenders Electronic Daily uniós értesítőben megjelent hirdetmény, valamint a magyar Közbeszerzési Értesítőben megjelent hirdetmény alapján készítettük, amelyekben cikkünk megjelenésekor, 2016. november 29-én - illetve pontosításunk közreadásáig, 2017. január 7-ig is - az olvasható, hogy a kaposvári színház rekonstrukciós közbeszerzésén két ajánlat érkezett, a későbbi nyertes ZÁÉV és Magyar Építő alkotta konzorciumtól, valamint a ZÁÉV és FÉSZ konzorciumától.A kaposvári önkormányzattól megtudtuk, elírás történt az eredménytájékoztatóban, és módosítást fognak közzétenni. A kaposvári színház felújítására két ajánlatot nyújtottak be, az egyiket a ZÁÉV és Magyar Építő duója, a másikat pedig egyedüli ajánlattevőként a FÉSZ.
A ZÁÉV vagy a WHB nyerjen?
Kaposvár eredményt hirdetett egy multifunkcionális sportcsarnok építésére kiírt közbeszerzésén is, amit szintén a ZÁÉV nyert meg, a Fertődi Építő Zrt.-vel közösen, nettó 4,399 milliárd forintért. A vállalkozások az Arany János utcában egy 9150 négyzetméter össz-alapterületű csarnokot építenek, a lelátókon legalább 2600 néző foglalhat helyet. Ezen a közbeszerzésen a vállalkozók jól "belőtték" a kivitelezési árat, mivel csupán 500 ezer forinttal lett alacsonyabb a nyertes ajánlatuk az önkormányzat előzetesen becsült szerződéses összegénél. A munkát két év alatt kell elvégezniük a cégeknek. Ezen a közbeszerzésen is csak két ajánlat érkezett, a nyertes konzorcium mellett a West Hungária Bau (WHB) Kft.-é.
Mindkét beruházás szerződéseit november 14-én kötötte meg a somogyi megyeszékhely önkormányzata a kivitelezőkkel.
Nem szűkölködik munkában a ZÁÉV
A Nemzeti Sportközpontok sokáig nem közölte, de kiderült, hogy a ZÁÉV bontja le a Föld-Trans 2001 Kft.-vel együtt a Puskás Ferenc Stadiont, nettó négymilliárd forintért. A társaság építette meg a WHB-vel közösen az MTK új stadionját (6,3 milliárd forintért), továbbá építi - többek közt - a szombathelyi Haladás-stadiont és sportcsarnokot a Swietelsky Magyarország Kft.-vel (13,1 milliárd forintért), valamint a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémia sportcsarnokát és szálláshelyeit (összesen 3,2 milliárdért).
A ZÁÉV és a WHB végezheti el a fertődi Esterházy-kastély nyugati szárnyának rekonstrukcióját több mint egymilliárd forintért.
Kik állnak a ZÁÉV mögött?
A ZÁÉV-nek hivatalosan nem ismertek a tulajdonosai. A Napi.hu korábban beszámolt róla, hogy a magasépítési fővállalkozóként és generálkivitelezőként is működő ZÁÉV 2015-ben új tulajdonosokhoz került, akik nem fedték fel kilétüket. A cég új tulajdonosa egy bizalmi vagyonkezelő cég, a Pannon Speed Pro Zrt. lett, amelynek élén az építőcég volt vezérigazgatója és résztulajdonosa, Peresztegi Imre áll. A régi-új cégvezető korábban megerősítette lapunknak a vállalat eladásának hírét, de nem közölte, kiket képvisel, kik az új tulajdonosok.
Szép osztalék a ZÁÉV-nál
A ZÁÉV tavaly 15 milliárdos nettó árbevételt ért el, az év végén 791 millió forint osztalékot fizetett ki tulajdonosainak (ennek forrása a tavalyi 539 milliós eredmény volt, valamint 252 milliót vettek ki az eredménytartalékból).
KHF.hu_2015.02.27
Ismerje meg a közbeszerzéseket, keressen a kiírásokban, legyen a nyertesek között!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!