A háztartásoknál is jelentősen bővültek az új hitelkihelyezések, különösen a lakáshitelek. Júniusban a hitelfolyósítások már meghaladták a törlesztéseket, így az év hatodik hónapjában már nettó hitelfelvevők voltak a háztartások.
Az idei második negyedévében a hitelintézetek kkv-hitelei éves összevetésben 5 százalékkal bővültek a tranzakciókat tekintve, amihez jelentős mértékben járult hozzá a növekedési hitelprogram (nhp) második és harmadik szakasza - mondta Oláh az MNB Hitelezési folyamatok negyedéves kiadványának bemutatva.
A kkv-k hitelezése az MNB által fenntarthatónak tartott 5-10 százalékos növekedési sáv alján van. Az nhp harmadik szakaszában nyújtott hitelek mintegy 54 milliárd forintot tettek hozzá a tranzakciók bővüléséhez a negyedévben. A teljes vállalati hitelezés éves növekedési üteme összességében pozitív fordulatot mutatott a korábbi alacsony szintről, így június végére az állomány 0,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit annak ellenére, hogy a törlesztések 51 milliárd forinttal meghaladták a folyósításokat ebben az időszakban.
A bankok válaszai alapján a negyedévben tovább enyhültek a vállalatok hitelhez jutásának feltételei, amihez a verseny fokozódása mellett hozzájárultak a pozitív gazdasági kilátások és az MNB piaci hitelprogramja is. A hitelintézetek lazítottak az üzleti célú ingatlanhitelek feltételein is, amit az iparágat érintő problémák enyhülésével, illetve a kockázati toleranciájuk javulásával magyaráztak. A bankok elsősorban a hosszú futamidejű hitelek iránti kereslet élénkülését érzékelték a második negyedévben, amelynek további bővülését várják a következő fél évre is az ügyfelek új beruházásainak finanszírozási igénye miatt.
Bár a háztartások a második negyedévben összességében nettó hiteltörlesztők voltak, júniusban a folyósítások már meghaladták a hiteltörlesztéseket - emelte ki a jegybank vezető elemzője.
Az MNB jelentése szerint 2016 második negyedévében a hitelintézeti szektor háztartási hiteleinek állománya összesen 11 milliárd forinttal csökkent a folyósítások és törlesztések eredményeként, így június végére 4,2 százalékkal csökkent a teljes hitelállomány az egy évvel korábbival összevetve. A hitelintézetek új háztartási hitelszerződései összesen 258 milliárd forintra rúgtak a második negyedévben, ami 38 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához viszonyítva. A lakáscélú hitelek 46 százalékkal, a szabadfelhasználású jelzáloghitelek 31 százalékkal, az egyéb fogyasztási hitelek 30 százalékkal nőttek, ezen belül a személyi kölcsönök 47 százalékkal emelkedtek.
A lakáspiacon az elhalasztott kereslet emelte meg az árakat - mondta Fábián Gergely, az MNB igazgatója.
A bankok június végéig 21,5 milliárd forint értékben kötöttek hitelszerződéseket a csok szabályai szerint, amelyeket az ügyfelek háromnegyede használt lakás vásárlásra igényelt. Az MNB véleménye szerint "az eddigi tapasztalatok fényében érdemes áttekinteni, hogy a program szabályainak részleteit hogyan lehetne átalakítani annak érdekében, hogy az új lakások súlya növekedjen".