Idén májusban 2827 cégtörlés mellett 2492 cégalapítás történt. Bár a cégtörlések száma továbbra is rendkívül magas, a hosszú távú trendet nézve lassan helyreáll az egyensúlyi állapot - mondta Pertics Richárd, az Opten igazgatója.
Már több mint 6 éve tartó cégtörlési hullám vége fele tart a hazai cégstruktúra. A hullám 2011 végén indult a cégjogi szabályozás szigorításával, majd 2015 vége fele tetőzött, azóta csillapodóban van - áll az Opten közleményében.
Jelenleg 530 ezer működő vállalkozás van, a cégbírósági eljárás alatt lévőket leszámítva pedig csak 480 ezer. 2012 elején még több mint 600 ezer cég működött Magyarországon, így összességében igen jelentős a csökkenés.
A cégalapítási és cégtörlési számok összességében magasak a cégszámhoz és a lakosság számához viszonyítva is, ugyanakkor a mostani arányokkal már illeszkedünk a régió többi országának céginformációs adataihoz. (Érdekes adat derült ki a magyar húzóágazatról - ezt a cikket olvasta?)
Az adatok közül jó hírnek tekinthető, hogy az újonnan induló felszámolások száma csökken, már csak 467 ilyen indult májusban, ami még mindig magas, de konszolidáció egyértelműen zajlik. "Hátradőlni azonban továbbra sem lehet a cégvezetőknek, az egyensúlyi állapot még évekre van. Továbbá a cégbázis likviditási és üzleti etikai kérdései sem fognak egyik pillanatról a másikra megoldódni" - mondja az Opten szakértője.
A megyei bontást vizsgálva, továbbra is rendkívül magas a cégtörlések aránya Budapesten és Komárom-Esztergom megyében. Vas, Zala, Baranya és Somogy pedig pozitív értelemben emelkedik ki alacsony fluktuációs értékeivel - írták a közlenményben.