A centrum a washingtoni magyar nagykövetség épületkomplexumának egyik létesítményében nyílt meg. Szálláslehetőséget, logisztikai ellátást nyújt és gazdasági szakemberek gyakorlati segítségét kínálja az amerikai piacra belépni szándékozó magyar startupoknak és általában vállalkozóknak. A központot a budapesti Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) együttműködésével hívták életre - írja az MTI.
Az amerikai piac szinte korlátlan növekedési lehetőségekkel kecsegteti a vállalkozókat, ám erre a piacra - éppen az erős verseny okán - nehéz belépni, még a versenyképes termékeket és szolgáltatásokat kínáló innovatív cégeknek is. A helyismeretnek és az üzleti kultúra alaposabb ismeretének a hiánya miatt kiváltképpen költséges a belépés - magyarázta György László, az ITM gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.
"A magyar cégeket szeretnénk elvinni a célig, hogy az amerikai álom többé ne csupán álom legyen" - fogalmazott az államtitkár. Leszögezte azt is: a magyar gazdaságirányítás célja, hogy a kreatív ötletekre épülő vállalatok magyar tulajdonban maradjanak, és így hódítsák meg az amerikai piacot.
A "meghódításhoz" a washingtoni magyar nagykövetség szakdiplomatái adnak gyakorlati segítséget, összefogva az Egyesült Államokban működő többi magyar diplomáciai képviselet munkatársaival. Bevonnak amerikai partnereket is, akik szükség esetén újabb amerikai üzleti partnerek felkutatásában segédkeznek. Míg Szabó László washingtoni magyar nagykövet kiemelte, hogy a washingtoni magyar nagykövetség területén, önálló épületben megnyílt központban - amelyet kampusznak is neveznek - 12 ember elszállásolására kialakított lakrészek, oktatásra alkalmas közösségi tér, valamint modern technológiával felszerelt tárgyalóhelyiségek várják a magyar vállalkozókat.
A központ egy amerikai cég közreműködésével üzleti tanácsadással is segíti a piacra lépést fontolgató vállalatokat. Az idén mintegy 22 millió forint áll erre rendelkezésre, elsősorban az egészségügyben, a kibervédelemben, a drón- és űrtechnológiában vállalkozók számára.
Joó István, a KKM-nek az export növeléséért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a tárca mintegy 60 millió forintot költött a központ kialakítására. A politikus hozzátette: mivel ez egy úgynevezett pilotprogram, azaz mintaprogram, sikere esetén más magyar nagykövetségeken - például Helsinkiben vagy Sanghajban - is szeretnének hasonló vállalkozásfejlesztési centrumokat nyitni.
A jelentkezők kiválogatása nemsokára megkezdődik, s mint Joó István közölte, az első vállalkozók várhatóan már az ősszel megérkeznek Washingtonba.
A központ megnyitásán részt vett David Cornstein, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete is.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Az amerikai pénzügyminiszter szerint Zelenszkij megakadályozta a világ legegyszerűbb megállapodását

Elárulta a belügy, hogy mi lesz a túlsúlyos betegeknél a protézisműtétek protokollja

Újabb konzultációt indít a kormány

A kormányzat hallgatott a tudományra, komoly változások lesznek a dohányboltokban

Nagy István: a kormány minden eszközt biztosít a ragadós száj- és körömfájás betegség felszámolásához

Kijöttek a márciusi adatok, ennyivel lett drágább az élelmiszer

Kiszabadul szellem a palackból: sosem készültek még ennyien az utcára vonulni Trump és Musk ellen

Sorbanállás és zárt kapuk várják az Ausztriába utazókat, mutatjuk a listát

Tovább terjedt a vírus, Ausztria kénytelen lezárni a határátkelőket
