Április 15. és szeptember 30. között 169 nap telt el, ebben a védekezési szezonban minden második napon alakult ki jégveszélyes felhőzet Magyarország felett, ami 32 napon extrém mértékben volt veszélyes. Ez utóbbi szám jól rámutat az idei rendkívüli időjárásra, ugyanis az majdnem a kétszerese a tavalyinak.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Agrárminisztérium közös közleményében azt írja, egész Európában hatalmas jégkárok keletkeztek, főként Németország és Lengyelország területén okoztak a jégesők súlyos mezőgazdasági károkat, ugyanakkor Magyarországon a jégkármérséklő rendszer miatt jóval kisebb károk voltka tapasztalhatók.
Megjegyzik, hogy az ország 986 pontjából 219 automata és 767 manuális talajgenerátor segítségével ezüst-jodidot a felhőkbe juttató rendszer évente több tízmilliárd forint kárt előz meg a mezőgazdaságban. Mindemellett pedig lakossági, ipari és állami létesítményeket, továbbá ingatlanokat és ingóságokat is véd.
Az idei védekezési időszakban tavalyhoz képest 60 százalékkal nagyobb területre, 47 ezer hektárra jelentette jégkár, ami az egyre szélsőségesebb időjárás mellett is eltörpül a 2017-es 72 ezer hektárnyi területre vonatkozó jégkárbejelentéshez képest, amikor még nem működött jégkármentesítő rendszer hazánkban.
Az ezüst-jodid feláramlással a felhőkbe jut, miután a generátorokban elégetik. A felhőkben pedig csökkentik a kialakuló jégszemcsék méretét.
Figyelem, erre a nyári balesetre nem biztos, hogy fizet a biztosító
Sok galibát okozhat a váratlan jégeső, ami gyakran meglepetésszerűen érkezik. A legjobb verzió, ha jégeső idején nincs az autó szabad ég alatt. A biztosítók pedig nem minden esetben fizetnek, hogyha jégkár éri az autót.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!