Megjelent az áprilistól igényelhető Fiatal gazda pályázat felhívás tervezete, aminek keretében akár 79 millió Ft vissza nem térítendő agrártámogatással járhat. Csak és kizárólag abban az esetben vehető igénybe az állami hozzájárulás, ha az alábbiak közül minden feltételnek megfelel a pályázó:
- rendelkezik 10.000-50.000 STÉ termelési potenciállal,
- 18. életévét betöltött, de 40. életévénél nem idősebb,
- rendelkezik mezőgazdasági szakirányú végzettséggel (pl.: aranykalászos gazda képesítés, mezőgazdasági technikus, agrár diploma) vagy megfelelő szakmai tapasztalattal,
- legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet.
A tervezet szerint a támogatási kérelmek benyújtására 2025. április 8-tól szakaszokban lesz lehetőség. A Gordius Solutions Tender Kft. tanácsadó cég felhívta rá a figyelmet, hogy az új KAP keretében megjelenő pályázatok esetében szinte kivétel nélkül minden pályázatot lezártak a 2. szakasz után.
Eszerint osztják szét a forrásokat
A Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása (KAP-RD05-RD01b-1-25) nevű kiírás szerint két célterület szerint osztják szét a forrásokat:
- a generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása
- fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak segítése
A pályázat keretösszege 79 milliárd forint: az 1. célterületre 39 milliárdot, míg a 2.-ra 40 milliárd forintot különítettek el. A pályázók szabadon felhasználható átalány- és tételes költségelszámolást támogatást is igényelhettek. Az előbbi, vissza nem térítendő támogatás az 1. célterületben 14,6 millió forint, a 2. célterületben pedig 10,5 millió és 75 millió forint közötti összeg igényelhető
Az 1. célterületben igényelhető támogatás teljesen szabadon felhasználható – csak a vállalt fejlesztések teljesítését fogják ellenőrizni.
A 2. célterületre teljesen kötött a támogatás, vagyis számlák, szerződések, költségkalkuláció, árajánlatok és hasonló további dokumentumok szükségesek a beruházási fejlesztésekhez. A 2. célterületben 4 alcélterület nyílt meg:
- az állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések célterülete,
- a kertészeti termelő tevékenység fejlesztése célterülete,
- a terménytisztítók és terményszárítók technológiai korszerűsítésére szolgáló célterületre,
- a 4. alcélterület keretében pedig támogatható az új gyümölcstermő-, gyógy-, aroma és fűszernövény-, borszőlő ültetvények telepítése.
Azonos tevékenység kategóriában benyújtott pályázatnál ugyanazon alcéterület vonatkozásában nem lehet támogatási kérelmet benyújtani. A pályázónak az 1. célterületre és a 2. célterületben is kötelező támogatást igényelnie, kizárólag a két célterület alapján támogatott tevékenységek együttes megvalósítása esetén részesülhetnek az állami apanázsban.
Felgyorsítja a kormány a földvásárlásokat
Osztatlan közös tulajdon esetében 2025. január 1-től nem kell kifüggeszteni a szerződést.Itt olvashat a részletekrőlKövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!