A 15 ezer amerikait bevonó átfogó kutatás még január közepén jelent meg a PNAS folyóiratban. A tanulmány szerint a legelterjedtebb készítmények hatóanyagai miatt 1990 óta az agrárállamokban az átlagosnál korábban, illetve alacsonyabb születési súllyal jöttek világra a csecsemők. A gyerekeknél a későbbiekben is magas maradt a fertőző betegségek, illetve a megkésett fejlődést kísérő tanulási zavarok kialakulásának kockázata – írja a Qubit.hu.

Az Oregoni Egyetem ökológiai közgazdászai azt állítják, hogy mindez szövetségi szinten évente több mint 1 milliárd dollárral növeli az egészségügyi és az oktatási kiadásokat.

Ennél is aggasztóbb, hogy a negatív tendenciák érezhetőbben többször ütik fel a fejüket a leghátrányosabb helyzetű csoportokban

– emeli ki a kutatást bemutató Science. 

Az oregoni kutatók a glifozátterhelés egyéni mértékét az erre vonatkozó vizsgálatok és adatok hiányában nem tudták számításba venni, eredményeik azonban alátámasztják a hatóanyag magas környezeti expozíciója, előfordulása és a várandóság rövidebb időtartama közötti, az elmúlt évek klinikai esettanulmányaiban leírt közvetlen kapcsolatot. 

Ezen felül az alacsony születési súly bizonyítottan növeli a diabétesz, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. 

Az Oregoni Egyetem kutatói egyébként azokban az agrárrégiókban vizsgálták az amerikai Monsanto vegyszergyár St. Louis-i laboratóriumában 1970-ben előállított, 1974-től világszerte forgalmazott „gyenge szerves sav” ökotoxikológiai hatásait, ahol az elmúlt évtizedekben a legtöbb ilyen hatóanyagú készítmény fogyott. Tehát ahol az 1990-es évek eleje óta termesztik a cég GMO-növényeit, a transzgenikus eljárással glifozátrezisztensé módosított kukorica-, gyapot- és szójafajtákat.

A 2017 óta permanens glifozátháború által sújtott Európában azt is kimutatták, hogy a gyomirtó jelentősen károsítja a méhek bélflóráját, és hatással van az immunrendszerükre, így szerepet játszhat a tömeges méhpusztulásokban. Ezen felül egy magyar vizsgálat azt is igazolta, hogy a glifozát erősíti az egyik legveszélyesebb szuperbaktérium antibiotikumrezisztenciáját. 

Újabb csapás - Ez a betegség már minden második magyart érinti

Több mint 5,5 millió magyar él súlytöbblettel. Szakemberek szerint az elhízás betegség, méghozzá halálos betegség, mondta Hosszúfalusi Nóra belgyógyász, diabetológus egy obezitással kapcsolatos háttérbeszélgetésen.
Bővebben>>>