A Belvárosi Aukciósház árverésén az első napon a festmények kétharmada talált gazdára, s a 13 millió forintos összkikiáltási ár 16,5 millióra emelkedett. A második napon a műtárgyak, ékszerek, bútorok, porcelánok 8 millióról indulva valamivel több mint 11 millió forintot értek el, a harmadik nap pedig szinte ugyanúgy alakult, mint az előző.
A legdrágább festmény a tragikus sorsú Czigány Dezső alkotása, a Család című vászon volt, annak ellenére, hogy maradt 1,5 millió forintos kikiáltási árán, ugyanúgy, ahogyan az 1,2 millió forintos Mednyánszky-kép, a Vízparton is alapárán ment el. A katalógus címlapján szereplő Vörös Géza-olajfestmény, az Udvar gémeskúttal 800 ezer forintos indulóára enyhén emelkedett, végül 1 millió forinton koppant a kalapács.
Összesen ennek a három képnek alakult 1 millió forint fölött az ára, rajtuk kívül a pár százezres leütési ár is ritkaságnak számított. A legnagyobb áremelkedést a Dombok című Orbán Dezső-kép érte el, 200 ezres kikiáltási árát megháromszorozva, 600 ezer forintért kelt el. Háry Gyula fára festett Tájképe 120 ezer forintról 260 ezerre emelkedett, Anton Lang Alpesi vízimalma 190 ezer forintot ért. Lang (akiről a katalógus elfelejtette közölni, hogy mettől meddig élt és alkotott, pedig ez a kép értékének meghatározásakor fontos lehet) festménye 120 ezerről indult, és azon romantikus stílusú művek közé tartozik amelyek igen kedveltek. Ugyancsak emelkedett Scheiber pasztellképe, a Kalapos nő - 300 ezer forintról 460 ezerre.
A második nap elején néhány szép kandallóórát árvereztek, közülük az első, egy rézveretekkel díszített diófa tokú, márványoszlopokon álló, 250 ezer forintról 420 ezerig emelkedett. Werbőczy Corpus Jurisa 700 ezer forintért túlárazott volt, nem is akadt rá licitáló. Szépen alakultak viszont a keleti szobrok árai. A XVIII. századi aranyozott bronz Zold Tara (Khadivarani) Bothysattva kikiáltási árát megduplázva, 240 ezer forintért, a Mongóliából származó szintén XVIII. századi aranyozott bronz védőisten karddal és más attribútumokkal 600 ezer forintért (300 ezer forintos kikiáltási ár után) cserélt gazdát. Nem akadt érdeklődő viszont az 500 ezer forintért kínált Zsolnay-díszvázára, de egy másik, 1880 előttről származó füles Zsolnay-váza 260 ezerért gazdagíthat egy gyűjtőt.
A Budapestről származó, RM mesterjegyű, 12 személyes ezüst étkészlet 850 ezer forintos ára 1,2 millióra ugrott, így lett a legdrágább az ezüstök között, míg egy másik, szintén 12 személyes készlet - eredeti csiszolt üveg tetejű kulcsos fadobozában - 600 ezer forintos ára 1 millióra módosult. Az ékszerek között a legmagasabban, 1,2 millió forintos kikiáltási árán az 1910-ből, Bécsből származó félhold alakú melltű kelt el, amely ezüstfoglalatban 3 karátnyi briliánst és 36 kisebb gyémántot tartalmaz. Egy szép, briliánsokkal kirakott art deco karék 500 ezres indulóárát jócskán meghaladva, 800 ezerért ment el.
Sikertelen kísérlet volt viszont aukcióra vinni Zámbó Jimmy gitárját, ismét kiderült, hogy Magyarország nem Amerika, ahol nagy piaca van a sztárok személyes tárgyainak.
J. J.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.