A Fed elnöke félévente beszámol a kongresszusban a törvényhozók előtt munkájáról. A két napig tartó beszámoló első napján Yellen elismerte, hogy a Fed bizonytalan időknek néz elébe, mivel az infláció - a gazdaság erősödésére válaszul - várhatóan emelkedik majd, annak ellenére is, hogy a Fed fokozatosan kamatot emel - írja az MTI.
Írásban előre elkészített expozéjában az elnök általában pozitívan ítélte meg az amerikai gazdaság elmúlt hónapokban felmutatott teljesítményét. Kiemelte, hogy a háztartások kiadásai növekedtek, ezt a gazdaságba vetett bizalom jeleként értékelte, és utalt arra is, hogy a termelő szektor jelentősen fellendült. Ezt részben a tengerentúl érzékelhető gazdasági növekedésnek is tulajdonította.
Janet Yellen ugyanakkor rámutatott: a Fed kamatpolitikáját meghatározók élénk figyelemmel kísérik az infláció alakulását. A pénzromlás kordában tartását Yellen a bank egyik legfontosabb feladatának minősítette, és hangsúlyozta, hogy a központi bank célkitűzése az éves infláció két százalék alatt tartása. Bár hozzátette: még korai ítéletet alkotni arról, vajon sikerül-e ezt a célt elérni.
A bankvezető szerint nincs szükség a kamatok erőteljes emelésére. Úgy fogalmazott: "az elkövetkező néhány évben valószínűleg további fokozatos emelések várhatók". (Ezt a Fednél mások is szorgalmazták).
A képviselőház pénzügyi bizottsága előtti beszámolóban Janet Yellen kitért arra is, hogy álláspontja szerint a jövedelmek emelkedése és a munkahelyteremtés valószínűleg megnöveli az átlagos jövedelemteremtő képességet, de az árszínvonalat is.
A nagy beavatkozás véget ér
A pénzügyi politika nincs "előre beállítva" - fogalmazott. Megítélése szerint jelenleg egyenlő esélye van annak, hogy az amerikai gazdaság erősödik, vagy az erősödése éppen lassul. Janet Yellen arról is tájékoztatta a törvényhozókat, hogy a tervek szerint a Fed lassan megkezdi a 2008-as pénzügyi válság alatt és után felvásárolt masszív kötvényállomány leépítését. Bár pontos időpontot nem jelölt meg, de leszögezte: erre "nagyon rövid időn belül" sor kerül.
Yellen a beszámolót csütörtökön a szenátus bankügyekkel foglalkozó bizottságában folytatja. Elemzők rámutattak, hogy ez lehet az utolsó megjelenése a kongresszusban, jövő februárban ugyanis lejár a megbízatása, és Donald Trump nem számol azzal, hogy ismét őt bízza meg a feladattal.
Amerikai sajtóértesülések szerint az elnök legfőbb jelöltje Gary Cohn, aki jelenleg a Fehér Ház Országos Gazdasági Tanácsának igazgatója.