Lengyelország a boldog békeidőkben 2016-ig terjedő moratóriumot alkudott ki az Európai Unióval, amelynek lejártáig nem köteles engedélyezni külföldiek földvásárlásait az országban. Akkor, a csatlakozás előtt úgy tűnt, hogy a 12 éves átmeneti idő bőven elegendő lesz ahhoz, hogy a termőföld értéke elérje az európai átlagot, és a lengyel parasztok versenyképesek legyenek a külvilággal. Nem így történt egyik újonnan csatlakozott államban sem, így most valamennyi érintett, vagy inkább sújtott ország megpróbál kiutat találni, mivel kevés az esély, hogy Brüsszel belemenjen a moratórium jelentős meghosszabbításába.
A lengyel kormány úgy próbálja megoldani ezt a dilemmát, hogy rendkívüli kedvezményekkel támogatja a lengyel földművesek földhöz jutását, és megszigorították az állami tulajdonban levő földekhez jutás feltételeit. A Gazeta Polska szerint azonban ez sem segít. Mivel a lengyel állami földek a felébe kerülnek, mint Németországban és Spanyolországban, és a tizedében mint Belgiumban és Hollandiában, a spekulánsok rávetették magukat a lehetőségre, hogy felvásárolják azért, hogy majd eladják a külföldieknek a tilalom megszüntekor.
A spekulánsok szándékaira természetesen nincs semmi bizonyíték, de az tény, hogy a bizonytalan helyzetben közülük egyre több véli a legbiztonságosabb befektetésnek a földvásárlást. Ennek köszönhetően már történelmi csúcsra emelkedett a termőföld ára, ami a magánforgalomban az idei első negyedévben 20,2 százalékkal emelkedett - írta a Money.pl a központi statisztikai hivatal adatai alapján. Míg a tavalyi utolsó negyedévben 1 hektár 20,6 ezer zlotyba került, március végére az ár 24,8 ezer zlotyra (1,7 millió forint) ment fel, de a nagyvárosok közelében akár a 150-300 ezer zlotyt is elérheti.