Az 50 százalékos kulcsot még a 2008-as válságintézkedések részeként vezette be az akkori munkáspárti kormány az évi 150 ezer fontnál magasabb jövedelmekre - Osborne most azzal indokolta eltörlését, hogy ez ártott a versenyképességnek, miközben a várt 3 milliárd fontnak csak a harmadát hozta be. (Az évi 150 ezer fontnál többet keresők a brit adófizetők 1 százalékát teszik ki, ők fizették be az összes szja-bevétel csaknem 28 százalékát.)

Jobban járnak az alacsony keresetűek is, az adómentes jövedelem határát ugyanis 1100-zal, évi 9205 fontra emelik fel, ezzel párhuzamosan viszont fokozatosan megszüntetik a gyerekek után járó kedvezményeket az 50 ezer fontnál többet bevallóknál (60 ezer fölött már semmi nem jár majd).

A bevételi oldalon a dohánytermékek adója hozhat többletet: infláció plusz 5 százalékra növelik, emellett keményen megsarcolják a drága ingatlanokat is. A dohányadó emelés már ma estétől életbe lép - vagyis a bejelentést követő órákban. A 2 millió fontnál többre értékelt lakásokra egy új 7 százalékos adót vetnek ki, azok pedig, akik offshore cégeken keresztül veszik meg ezeket, 15 százalékos extra illetékre számíthatnak.

A pénzügyminiszter szerint Nagy-Britannia 2016/17-re számolhatja fel a strukturális deficitet - ez megfelel a novemberben vállaltnak, amikor viszont egy évvel kitolták a korábban tervezett határidőt. A novemberben adott 0,7 százalékkal szemben most 0,8 százalékban jelölte meg Osborne a 2012-es növekedési prognózist - igaz, az őszi előrejelzés előtt még 2,5 százalékot mondott erre az évre a pénzügyminisztérium.