Legalább öt ember meghalt a hajnali tűzszünet összeomlása után kirobbant összecsapásokban Kijevben - jelentett a BBC helyi tudósítója. Kevin Bishop saját szemével látta a halottakat a Hotel Ukraine recepciós helyiségében. Ez a szálloda a külföldi tudósítók főhadiszállása, de a tüntetők egy része itt részesíti elsősegélyben az utcán megsebesült társait. A lázadók, akik egy része fegyvert hord, takarókat és kötszert kért a külföldiektől. Korábban két felfegyverzett jármű haladt el az épület előtt.
A kormányellenes tüntetők Molotov-koktélokat és tűzijátékokat kezdtek hajigálni a rendőrökre reggel Kijevben, akik vízágyúkkal válaszolnak alig néhány órával azt követően, hogy Viktor Janukovics államfő és az ellenzék vezetőinek éjjeli tárgyalásai után tűzszünetet hirdettek a felek. Az ukrán főváros főterén tovább égnek a demonstrálók tüzei.
Az elmúlt órák fejleményei a következők:
- Az egészségügyi minisztérium 28-ra becsüli a napok óta tartó véres összecsapások halálos áldozatainak számát. Ehhez adódik a BBC tudósítása szerint életét vesztett újabb öt ember.
- A felek csütörtökre egynapos nemzeti gyászt rendeltek el a halottak emlékére.
- Janukovics kirúgta Vologyimir Zamanát, a fegyveres erők vezetőjét. Helyére Jurij Iljint, a haditengerészet admirálisát nevezte ki. A váltást nem indokolták.
- Barack Obama amerikai elnök arra figyelmeztette az érintetteket, hogy következményei lesznek, ha bárki átlép egy határt, beleértve ebbe a fegyveres erő alkalmazását. A konfliktust a civileknek kell megoldaniuk.
- Oroszország az ukrán radikális politikai erők puccskísérletének tartja az erőszak elszabadulását.
- A francia, a lengyel és a német külügyminiszterből álló uniós küldöttség kijevi utazását biztonsági okokból lemondták.
- Az EU szankciókat mérlegel: elsőként a rendfenntartásra is használható eszközök kivitelét tilthatják meg. Az USA megtiltotta a vízum kiadását az ukrán kormány 20 tagjának. Ezeket a személyeket felelősnek tartják az erőszak elszabadulásáért.
- A tűzszünet megszakadásának egyik oka az lehet, hogy a hatalom és az ellenzék tárgyalásába egyáltalán nem vonták be a radikális politikai csoportok képviselőit - hívta fel a figyelmet a BBC helyi tudósítója.
- Néhány ukrán sportoló hazautazott a szocsi téli olimpiáról a hazájában elszabadult erőszak miatt.
- Megszűnt a vasúti összeköttetést Kijev és a nyugat-ukrajnai Lvov között. Az utóbbi város körüli régió tegnap bejelentette, hogy megszakítja kapcsolatát a központi kormánnyal.
Begyűrűzik
Az egyre romló helyzet elmélyítheti a feltörekvő piacokon az elmúlt hetekben kialakult kisebb válságot, mivel a befektetőket láthatóan egyre jobban aggasztja, hogy az anarchikussá váló viszonyok hatása átgyűrűzhet a szomszédos országokra - írta a Financial Times. A lengyel zloty 0,5, a román lej 0,6, a magyar forint 1 százalékkal gyengült az euróval szemben szerdán és a félelmek már meglátszanak az orosz rubel árfolyamán is.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök arra figyelmeztette országa parlamenti képviselőit, hogy Lengyelországnak és Európának a legdrámaibb fejleményekre kell felkészülnie. Varsó attól tart, hogy éppen Lengyelország szenvedheti el a legnagyobb csapást: menekültáradat érheti el az országot, amelynek kórházaiban már most is kezelnek sebesült tüntetőket. Közgazdászok szerint ugyanakkor a lengyel gazdaság elég erős ahhoz, hogy ellenálljon a szomszédból érkező hatásoknak.
Blokádok
Hírek szerint egyes határátkelő helyeken blokádokat létesítettek a lázadók, ami a lengyel-ukrán kereskedelem megszakadásával fenyeget. Az előbbi ország kivitelének ugyan csupán három százaléka irányul Ukrajnába, ám jelentős a bevásárlóturizmus, és a felfordulás gondot okozhat az Oroszországból érkező tranzitforgalomban is.
A szomszédos országokat érő hatásokat nem szabad alábecsülni - mondta Simon Quijano-Evans, a Commerzbank vezető feltörekvő piaci elemzője. Megjegyezte, hogy sokan elkövették ezt a hibát az arab világban kirobban lázadásokkal kapcsolatban.
A legnagyobb kár Oroszországot érheti, amely 30 milliárd dollár értékű ukrán államkötvényt birtokol és gázexportjának fele átmegy Ukrajnán - emlékeztet Timothy Ash, a Standard Bank elemzője. Az anarchia súlyos következményekkel járhat, miközben egy lehetséges orosz katonai beavatkozás lehetősége amúgy sem javítja Moszkva imázsát a befektetők szemében.
Sötét felhők
A közvetlen hatásnál is súlyosabb lehet azonban, ha egy ukrán államcsőd esetén menekülni kezd a tőke az Ukrajnával szomszédos országokból. A fizetésképtelenség rémét idézi fel, hogy a júniusban lejáró ukrán adósság hozama szélsebesen nő, már meghaladta a 34 százalékot, és kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy Oroszország tartja-e néhány nappal ezelőtti ígéretét, amely szerint átutalja az Ukrajnának decemberben megítélt 15 milliárd dolláros hitel esedékes - kétmillió dolláros - részletét.
A szakértők azt is aggasztónak tartják, hogy a helyzet túl gyorsan romlik. Emiatt az intézményes befektetők nyakán maradhatnak az ország kötvényei, ugyanis nincs idejük eladni ezeket a behajthatatlannak tartott értékpapírokra szakosodott alapoknak. Az államcsődnek destabilizáló hatása lenne a feltörekvő piacokon. Az elmúlt hetek tőkekivonásai nyomán sérülékeny helyzetben lévő országoknak most még az ukrán, a venezuelai és a thaiföldi politikai válság hatásaival is számolniuk kellene.