A The Telegraph brit lap szakértőinek számítása szerint az Iszlám Állam Szíria és Irak jelentős területeinek megszállásával az elmúlt hat hónap alatt 1,2 milliárd fontnyi készpénzhez jutott - ez több mint Írország éves katonai költségvetése. A legnagyobb fogásuk Moszul elfoglalása volt júniusban, amelynek bankjaiból a hírek szerint 240 millió fontos zsákmánnyal távoztak - bár ezt az iraki hatóságok cáfolták.
Ugyancsak a hatóságok állították viszont, hogy a város egyik kutatóintézetéből közel 40 kilogramm uránt vittek el. Az általuk elfoglalt öt olajmező napi 1,8 millió fontos bevételt hoz, az olajat főleg Törökországba és Iránba csempészik. Becslések szerint havi 5 millió fontot hoz a helyi vállalkozók megzsarolása, és virágzik a túszejtő üzlet is: tavaly mintegy 40 millió fontot kaptak a fogságba ejtett külföldiekért, akik állítólag fejenként 3 millió fontot érnek - bár a kivégzett amerikai újságíróért, James Foleyért 80 milliót követeltek.
Gabonaüzlet és adományok
Az olajmezőkön kívül ellenőrzésük alá vonták Irak nyugati területeit, ahol az ország búzájának 40 százaléka terem. Az aratásig azonban nem várnak: a térségben a kormány raktáraiban található tartalék gabonát megőröltetik a malmokban és eladják a helyi piacokon.
Emellett még mindig kapnak adományokat a Perzsa-öböl arab államaiból, bár azok kormányai már igyekeznek ezt megnehezíteni. Támogatóik nem ezek az Egyesült Államokkal szoros kapcsolatokat ápoló kormányok, hanem ott élő dúsgazdag, szélsőséges muzulmán üzletemberek voltak. Ma már nem szorulnak rájuk, az adományoknak ugyanakkor nagy szerepük volt a szervezet indulásakor, valamint 2012-ben is, amikor az Aszad-rezsim ellen harcoltak Szíriában.
Kifinomult rablóbanda
Patrycja Sasnal, a nemzetközi kérdések lengyel intézetének (PISM) munkatársa a TokFm rádiónak adott interjújában elmondta, hogy mindezek mellett a terroristák a megszállt területeken összerabolt műkincsekkel is kereskednek, amelyeket török közvetítéssel a feketepiacon adnak el. A megszállt területek olajával, ásványkincseivel, gabonájával a történelem leggazdagabb terrorszervezete az Iszlám Állam, amely magát önálló kalifátusnak minősítette.
Becslések szerint a kalifátus 10-15 ezer harcossal rendelkezik, akik jól felfegyverzettek az iraki és a szíriai katonai raktárakból szerzett, főleg amerikai, illetve a szovjet múltból örökölt fegyverzettel - még néhány T-72-es tankjuk is van. Mindenesetre rejtély, hogy a sokkal komolyabb harceszközökkel rendelkező iraki és szír hadsereg, s a nagyszerű harcosoknak tartott kurdok miért képtelenek legyőzni őket. Ebben nyilván szerepe van annak, hogy bár rablóbandaként működnek, de egyáltalán nem szervezetlenek - amit gazdasági tevékenységük is bizonyít.
Zsoldosok
Kalifájuk Abu Bakra al-Bagdadi, aki saját szervezetének megalakítása előtt az al-Kaida iraki szervezetét vezette. Az általa létrehozott irányító testületben a vezető szerepet tapasztalt tisztek játsszák, mint Abu Ali al-Anbari, aki Szaddám Huszein Irakjában vezérőrnagy volt, vagy Abu Muszlim al-Turkmani, aki a katonai hírszerzés vezérezredese volt.
A kormányszint alatt mintegy 1000 közepes és magasabb szintű egységparancsnok vagy feladatfelügyelő dolgozik, akik beosztásuktól függően havi 300-2000 dolláros fizetést kapnak. A terrorszervezetben több ezer európai rabol, harcol és vesz részt sorozat gyilkosságokban, köztük tucatnyi magyar is.