"Spanyolország kormánya együttműködését és legjobb szándékát akarja kínálni a konstruktív, nyitott és valódi párbeszédhez - mindig a törvények szerint - a kormánynak, amely Katalóniában alakul" - fogalmazott az MTI híre szerint a politikus.
Mint mondta, a választások új kezdetet feltételeznek, lehetőséget adnak egy új időszak megnyitására. "Bízom abban, hogy Katalóniában párbeszéden és nem szembenálláson alapuló időszak kezdődik" - jegyezte meg.
Véleménye szerint a választásokon egy plurális Katalónia rajzolódott ki, amelyet mindenkinek "tiszteletben tartania és óvnia kell". A katalán társadalomban okozott törés nagyon súlyos, és időbe telik megjavítani, minden politikai szereplő számára ennek kell lennie az első számú kötelezettségnek - hangsúlyozta.
Mariano Rajoy kitért arra is, hogy bármelyik politikai erő is szerzi meg a többségi támogatást a katalán parlamentben, a létrejövő kormánynak alá kell vetnie magát a törvényeknek, anélkül ugyanis nem lehet megteremteni a biztonságot, anélkül nem térnek vissza az elvándorolt cégek, nem folytatható a munkahelyteremtés.
A katalán választásokkal kapcsolatban negatívumként említette, hogy nem szereztek elég mandátumot a változáshoz, és felhívta a figyelmet arra, hogy a függetlenségi pártok a korábbiakhoz képest veszítettek támogatottságukból. "Kevesebbet mint amennyit szerettünk volna" - jegyezte meg.
A 2010-es választások után 76, 2012-ben 74, 2015-ben 72 mandátumot szereztek összesen a katalán parlamentben a függetlenségi pártok, most pedig 70-et, és ugyanez a csökkenés tapasztalható a szavazatok vonatkozásában is - sorolta a kormányfő.
Arra az újságírói kérdésre, hogy vajon az alkotmány 155-ös cikkének alkalmazása, Katalónia irányításának átvétele okozhatta-e a kormányzó Néppárt (PP) gyenge szereplését, a politikus kifejtette: a katalán választásokat olyan párt nyerte, amely támogatta a jogszabály alkalmazását, így nem gondolja, hogy a választók "büntették" volna őket ezért.
Beszélt arról is, hogy a 155-ös cikk alkalmazásában óvatosak voltak, és széles körű támogatással bírtak nemcsak Spanyolországban, de Európában is.
"Nekem azzal kell leülnöm, aki megnyerte a választásokat, és az Inés Arrimadas" - jelentette ki arra az újságírói kérdésre, hogy kész-e találkozni a leváltott katalán kormányfővel Spanyolországon kívül, ahogy azt Carles Puigdemont javasolta pénteken Brüsszelben.
Címlapkp forrása: AFP PHOTO/STRINGER
DeGiro
A hihetetlenül alacsony tarifák és az elégedett ügyfelek véleményei révén a DEGIRO a leggyorsabban növekvő bróker Európában. Regisztráljon, és fektessen be a DEGIRO biztonsági struktúráján keresztül.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Megvan a bukás oka: túl rondák a német autók?

Mi ez a nagy fegyverkezési láz a Balkánon? – Ellenőriztük a tényeket

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Népharag zúdul a láncokra Európában, a vásárlók elmossák az élelmiszerinflációt
