Az ellenzéki republikánusok irányítása alatt álló képviselőház tegnap este még megpróbálkozott újabb javaslatokkal, ám ezeket a demokrata többségű szenátus gyorsan visszautasította - derült ki a Wall Street Journal összefoglalójából. A legutolsó törvénytervezet - amelyet 90 perc alatt fogadott el a képviselőház - azzal a feltétellel biztosította volna az állami kiadások engedélyezését, hogy elhalasztották volna az állami egészségügyi ellátásba való jelentkezés online rendszerének elindítását. Sok ellenzéki képviselő szemében ez az a pont, ahonnan kezdve az Obamacare néven ismert egészségbiztosítás kiépülése már megállíthatatlan.

Nyilvánvalóan a nagyközönségnek szóló gesztusként belevették a tervezetbe, hogy korlátoznák a törvényhozás és a Fehér Ház döntéshozóinak és tanácsadóiknak járó egészségbiztosítási hozzájárulást. Harry Reid a szenátus demokrata elnöke azzal reagált az újabb kísérletre, hogy a republikánusok elvesztették a józan ítélőképességüket, hiszen ugyanazt - a hosszabbításért cserébe az Obamacare leállítását - próbálják meg újra és újra átnyomni a kongresszuson. Válaszul ellenfelei elismételték, hogy az egészségügyi törvény ismeretlen káros hatásait, a vele járó állami kiadásokat akarják megelőzni.

Obama telefonált

Utolsó próbálkozásként Barack Obama elnök is megszólalt. Beszédében arra figyelmeztette a republikánusokat, hogy a kongresszus alapvető feladata, hogy évről évre biztosítsa a kormányzati kiadások finanszírozását. Szemben eddigi elzárkózó álláspontjával felajánlotta, hogy egy későbbi időpontban tárgyalják meg a költségvetéssel kapcsolatos nézeteltéréseket. Az elnök környezetéből származó információ szerint telefonon tárgyalt Reiddel és a képviselőház republikánus elnökével John Boehnerrel.

Obama ecsetelte azoknak a közalkalmazottaknak a nehézségeit, akik nem kapják meg a fizetésüket. A 2,9 millió állami alkalmazottból 800 ezren kényszerülnek akaratukon kívül szabadságra menni. A jogszolgáltatás, a posta a közlekedés irányítása tovább működik, a hadsereg hivatásos katonái, a civil alkalmazottak és a beszállítók egy része megkapják járandóságaikat.

Becslések szerint az állam működésének részleges leállása napi 300 millió dollárjába kerülhet az USA gazdaságának - írta a Bloomberg. Ha egy hétig eltart, akkor a negyedik negyedéves GDP-t 0,2 százalékkal mérsékelheti. Rosszabb esetben akár 1,4 százalékpontot faraghat le az év utolsó három hónapjára vált évi két százalék körüli bővülésből. A legnagyobb veszteségforrás a kényszerszabadságra küldött emberek keresletének kiesése.

Tragédia: leállt a pandakamera

Az adóév lejárta előtti egy órában arról szivárogtattak ki híreket, hogy a republikánusok egy úgynevezett konferencia bizottság létrehozását tervezik, amelyben a két oldal képviselői szemtől szembe egyeztethetnék álláspontjukat - írta a Guardian live blogja. Ezzel befejezhetnénk a törvényjavaslatok pingpongját a kongresszus két háza között. Kérdés volt, hogy egy ilyen testület segítségével elérhetnék-e, hogy a kormány tevékenységének korlátozása csupán néhány óráig tartson. A demokraták egy a finanszírozást feltétel nélkül meghosszabbító törvény elfogadásához kötötték a képviselőházi-szenátusi közös bizottság felállításának támogatását.

A percekkel éjfél előtt (magyar idő szerint reggel hat óra) a Reuters megszerezte azt a dokumentumot, amely USA költségvetési hivatala (OMB) elrendelte az érintett állami intézmények rendezett bezárását. A Guardian kétségbeesve jelentette, hogy a forrásmegvonás első áldozata a nemzeti állatkert pandamedvéinek életét nyomon követő webkamera volt, amelyet leállítottak.