Hat embert letartóztattak Angliában a The Guardian szerint, miután a hatóságok információt kaptak arról, hogy a Palestine Action nevű csoport tagjai oda akarják láncolni magukat az épülethez, annyi kárt okozva, hogy ez meghiúsítsa a tőzsde működésének normál menetét, megakadályozza a kereskedés elindítását.

A hatóságok időben megtudták a szándékot, így már vasárnap megtalálták a hat leendő elkövetőt, akiket mindjárt le is tartóztattak. Ha sikerült volna tervüket megvalósítani, vagy akár csak zavart kelteni hétfő reggel, annak döntő hatása lett volna a piacokra.

Egy olyan hír hatására, hogy egy nagy tőzsde támadás alatt áll, világszerte rögtön végigfut a piacokon a félelem, az árfolyamok esni kezdenek, hiszen az a következtetés, hogy a gazdaság ütőerei, a tőke mozgásának legfőbb színtere, a tőzsde is ki van téve a terrorizmusnak

A brit hatóságok elmondták, hogy az elkövetők egy teljes hetes akciósorozatot terveztek. Hozzátették, hogy a Daily Express jutott először az információhoz a lap saját nyomozása során, és ezt osztották meg a rendőrséggel. 

Hasonló események hatása

A terv az volt, hogy a tőzsde bejáratának forgóajtójához és más bejárataihoz odaláncolják magukat, miközben pirosra festett bankjegyeket szórnak szét, a véres pénz üzenetével. Ettől persze nem biztos, hogy megbénult volna a kereskedés, mivel az automatizált, ráadásul a hatóságok valószínűleg nem sokat húzták volna az időt: rögtön elvágják a láncokat és elviszik a rendbontókat.

De mi is történik, ha egy tőzsde erőszakos cselekmények miatt kényszerül leállni? Erre a 2001. szeptember 11-i new york-i terrortámadás volt a legjobb példa, amikor egyrészt sérült a tőzsdei infrastruktúra az esemény közelsége miatt, egyúttal nehezen megközelíthetővé vált az intézmény, miközben nem volt célszerű a környékre menni a mentési munkálatok miatt.

Rendőrök a Londoni Értéktőzsde előtt 2024. január 15-én
Rendőrök a Londoni Értéktőzsde előtt 2024. január 15-én
Kép: Getty Images / Martin Pope

Nem tudtak lezajlani időben a reakciók

Az amerikai tőzsdéken így azon a héten már nem volt kereskedés, három nap kimaradt. A hatás az volt, hogy az első reakciók nem tudtak kibontakozni, így az eladási pánik csak felerősödött azáltal, hogy zárva volt a piac. Miközben néhány nap múlva már látszott, hogy a terrorcselekményeket egy olyan csoport követte el, amelynek tagjai meg is haltak, ezzel véget is ért a dolog, bármilyen brutális volt az eredménye, több ezer ember halálával.

További gazdasági hatása nem volt, a bevezetett azonnali intézkedések miatt a légi közlekedés teljesen biztonságossá vált, és a folytatás az afganisztáni tálib rezsim amerikai megdöntése lett, ami még olyan geopolitikai utóhatásokat sem okozott, mint a mostani izraeli háború.

Magasabbra szaladtak az árak, mint a támadás előtt voltak

A lélektani hatás azonban óriási volt, a tőzsde zárva tartása annyira felerősítette, hogy az árfolyamok zuhanása hetekig nem tudott abbamaradni. Ugyanakkor sokatmondó, hogy a pánik lezajlásával egy hatalmas felpattanás következett, melynek során az árfolyamok magasabbra emelkedtek, mint ahol a terrortámadások előtt voltak.

Látszott, hogy a tőzsde működésének akadályoztatása mennyire felerősítette a rövidtávú pánikhatást. Így igen jelentős eredmény, ha a kereskedés zavartalan, egy-egy ilyen akció, amit most Londonban terveztek, fontos, hogy ne érhesse el az eredményét.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!