Egyesült Államok és Argentína kapcsolatát magasztalta Manuel Adorni argentin kormányszóvivő, Javier Milei, az ország elnöke pedig külön kiemelte, hogy sok mindenben egyetértenek Donald Trumppal.

Az észak-amerikai kollégáját az X-en gyakran dicsérő államfő az Egyesült Államok által bevezetett új vámok kapcsán a Queen Friends will be Friends című dalát posztolta ki az Elon Musk tulajdonolta közösségi oldalra. 

Manuel Adorni elmondta, hogy az argentin gazdaság ellenzi a különleges elbánást, és hozzátette, hogy szerinte Trump nem protekcionista Argentína ügyében, döntését inkább geopolitikai érdekek vezérlik.

Milei szerdán utazott a Trump magánrezidenciájaként ismert floridai Mar-a-Lagóba, csütörtök este pedig az Amerikai Patrióták gálaestjén informális találkozott az Egyesült Államok elnökével (ahol nemcsak a republikánus politikusét, hanem a dél-amerikai államfő teljesítményét is díjjal jutalmazták)– írja az Euronews. 

Az IMF damoklészi kardja

Argentína jelenleg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) döntésére vár, hogy megkapják-e a 20 milliárd dolláros kölcsönt a washingtoni központtal működő pénzügyi szervezettől.  

Gerardo Werthein argentin külügyminiszter a Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel való washingtoni találkozója után közölte, hogy „ez nem afféle hitel, amilyeneket Argentína a múltban a költségvetési hiány finanszírozására használt fel, ez a hitel az argentin központi bank tartalékainak megszilárdítását és az argentin valuta stabilitásának garantálását szolgálja." A megbeszélésen Rubio és Werthein kitért rá, hogy 

a régióban, különösen Kubában, Nicaraguában és Venezuelában a tekintélyelvűséggel szembeni további fellépés szükségességére.

A latin-amerikai országok többségére a Trump által bejelentett 10 százalékos vámok vonatkoznak majd, de Nicaraguára keményebb, pontosan 18, Venezuelára pedig 15 százalékos tarifát róttak ki.

Eljött a leszámolás? Megrendítő ütést vinne be Trump

A szakértő szerint Washington csalódott a globalizációban és vesztesként tekint magára, mert a korábbi adminisztrációk révén feladta ipari előnyét és hozzásegítette Kínát ahhoz, hogy az olcsó munkaerővel és állami dotációk segítségével kihasználják az Egyesült Államokat és más gazdasági régiókat világszerte. Bővebben >>>