A budapesti vezetés jelezte, hogy kész szorosabbra fonni Magyarország és Ausztria kapcsolatait az osztrák választások nyomán, amely a mérsékelt jobboldal győzelmét és a radikális jobboldal megerősödését hozta - emlékeztet az orosz állami támogatást élvező, többnyelvű sputniknews.com angol oldala. A portál megszólaltatja Norbert Freiherr van Handelt, akit a Habsburg-Lotharingiai-ház tagjaként mutat be.
Freiherr van Händel a teljes osztrák-magyar összefogás mellett áll, amely valójában összegyűjtené a száz éve összeomlott Osztrák-Magyar Monarchia volt államinak, tartományainak egy részét. Magyarán bevonná egy összefogásba Ausztrián és Magyarországon túl Csehországot, Szlovákiát, Horvátországot és Szlovéniát. Olyan országokat, amelyek végül is baráti kapcsolatokat ápolnak egymással.
Kapcsolódó
Közép-Európa
Természetesen nem gondolja, hogy vissza lehet hozni a Habsburgok uralmát, ami akkor elbukott, de nézzünk csak szét egy pillanatra! - ajánlja. Ha ezt tesszük, akkor láthatunk egy gazdasági teret, amelyben egymással kulturálisan, tradicionálisan, a vallásuk és a közös történelem alapján összefonódó országok vannak. Ebben térségben szerinte szorosabb gazdasági és politikai együttműködésre van szükség.
Sőt, még ennél is továbbmegy egy kicsit. Ha az említett országokhoz hozzávesszük Észak-Olaszországot és a visegrádi négyes tagjaként Lengyelországot, akkor egy évszázadok óta összetartozó régiót láthatunk, amelyet Közép-Európában hívunk. Ez az Európai Unión belül úgy léphetne fel, mint egyfajta egységes államalakulat - fogalmazott.
Vége az óvatosságnak
És még itt sem állt meg a Habsburg-Lotharingiai-ház tagja az orosz állami hírportálnak nyilatkozva. Hogy világos legyen mire gondol, hozzátette az előbbiekhez, hogy ez az erőközpont ellen tudna állni az unión belül az állandó francia-német diktátumnak, amely felbőszíti a kisebb EU-tagországokat.
E megjegyzésével visszhangozta azt, amit egy német politikai elemző, Herbert Auinger mondott a Szputnyik német nyelvű portáljának. A politológus nem számít ugyan arra, hogy létrejön a Duna mentén egy új monarchia, de valószínű, hogy a közép-európai államok újrapozicionálják magukat az európai politikai és gazdasági viszonyrendszerben.
Egész Európában a pozíciók újrarendeződése várható - magyarázta Auinger. Ausztria szokásos óvatosságának máris vége és ne felejtsük azt a nagy változást, amit a brexit hoz! Egyre világosabb, hogy minden európai államnak, köztük Ausztriának is újra kell gondolnia, ki mellé áll és kit tart az ellenfelének, amikor a céljai elérésén dolgozik.
Mik az esélyek?
Miközben Sebastian Kurz, Ausztria várható következő kancellárja (képünkön) kizárta, hogy országát beléptesse a visegrádi csoportba, kijelentette, hogy Ausztria az Európai Unió egyik pillére - veszi át az esélylatolgatás fonalát a Habsburg-Lotharingiai-ház tagjától és a német politológustól az orosz állami hírportál.
Kurz hangsúlyozta, hogy jövendő kormánya szoros együttműködésre fog törekedni Franciaországgal és Németországgal, ugyanakkor hozzátette, hogy jó kapcsolatokra törekszik Kelet-Európával is. Ausztria a vezetése alatt hozzájárulhat az Európai Unióban kialakult feszültségek enyhítéséhez, de ez ez nem jelenti azt, hogy belépne olyan szervezetekben, mint a V4 vagy bármely ahhoz hasonló országcsoport.
(A nyitókép forrása: Reuters)