Ma már általánosan elterjedt a betétbiztosítási rendszer: az EU-ban 100 ezer euró értékig, az USA-ban 250 ezer dollár értékig kártalanítják a betéteseket, ha bajba kerül egy bank. Jogos felvetés ugyanakkor, hogy ha pénzünket bankban tartjuk, ez ne jelentsen önmagában kockázatot. A jelenlegi betétbiztosítási összeg ugyan lefedi a lakossági betétesek jelentős hányadát, és ez is volt a cél a szabályozásnál, azonban a bankrendszer szempontjából továbbra is kockázatos, ha a nagyobb, nem biztosított összegek tulajdonosai menekülnek.
Betétkivonási pánik
Az elmúlt napok bankcsődjeit ugyan belső banki működési problémák okozták, de az összeomlást közvetlenül a pánikszerű betétkivonás idézte elő, ami érthető volt a betétesek részéről. Az amerikai pénzügyi hatóságok a Bloomberg szerint most azt vizsgálják, hogy mi lenne, ha minden betétre kiterjedne a biztosítás, hisz ebben az esetben nem kellene többször senkinek félnie, ezért el is maradnának a betétkivonási rohamok, a gyengén muzsikáló bankoknak lenne idejük rendbe szedni magukat, vagy ha ez nem megy, vevőt keresni rá, és nem kellene mindezt egy éj vagy hétvége alatt lebonyolítani, mint most.
Nem sokkal nagyobb tényleges teher
Természetesen felmerül, hogy első ránézésre ez vállalhatatlan teher lenne az állam számára, azonban valójában nem ilyen egyszerű a helyzet. A bankban elhelyezett teljes pénzmennyiségeknek csak igen kis hányada esik áldozatul bankcsődöknek, az ilyen esetekben pedig amúgy is egyre inkább az a gyakorlat, hogy a betétbiztosítási összegen felül is kifizetik a károsultakat.
A probléma a banküzem szempontjából, hogy a betétkivonási pánikok ellehetetlenítik a bankműködést a jól működő pénzintézeteknél is, hisz azok a betétekből hiteleznek. Ha a mindenre kiterjedő biztosítás megelőzi a betétkivonásokat, tulajdonképpen megoldódik ez a probléma, és a ténylegesen kifizetendő összeg sem lesz nagyobb, annak ellenére, hogy gigantikus összeg áll biztosítás alatt.
A felelősség kérdése
Egyetlen probléma merül fel, és ez már most is jelen van: ebben a rendszerben semmi nem fékezi meg a bank menedzsmentjének esetlegesen felelőtlen magatartását, vagyis miközben rossz működéssel csődbe mehetnek, mint bármely magáncég, az ebből adódó kár az államra vagy a többi pénzintézetre hárul, ami megengedhetetlen.
Ezt az ellentmondást nehéz feloldani, valószínűleg elkerülhetetlen, hogy a bankokra és befektetési bankházakra vonatkozó szigorú szabályokat, melyeket a 2008-as válság után hozták, betartassák minden esetben, és ne lehessen őket fellazítani, vagy akár menet közben eltörölni hosszabb gondmentes időszakokban sem. Ha ez megvalósulna, már elfogadhatóbb lenne a mindenre kiterjedő betétvédelem, hisz ritkán lenne szükség ennek igénybevételére.
Ecomonitor
Gazdaságról egyszerűen, pénzügyeinkről érthetően! - Kedves Olvasónk! Ön Fellegi Tamás, az Economx.hu újságírója, kiemelt elemzőjének rovatát, az Ecomonitort olvassa. Nem is járhatna jobb helyen, hiszen a rovatban megjelenő elemzések többek között olyan érdekes témákra világítanak rá, mint a fiskális és monetáris politika kapcsolata – hogyan függ egyik a másiktól, miért lényegesek a különféle egyensúlyok (költségvetés, kereskedelmi mérleg, folyó fizetési mérleg).
Az Ecomonitor megvizsgálja továbbá az államadósság jelentését és jelentőségét, finanszírozását, azt, hogy hol és miért merülhetnek fel problémák ezen a téren. Áttekint mindent, ami az inflációval és az arra ható monetáris politikával kapcsolatos, a hazai folyamatokon túlmenően a régió országai, az EU-tagállamok illetve a legnagyobb gazdaságok is szóba kerülnek. Munkatársunk nyomon követi a forint árfolyamának érdemibb változásait, a stabilabb időszakokat elemzi, a befolyásoló okokat feltárja. Egyidejűleg követi a főbb devizák mozgását.
Bemutatja a kedvező befektetési lehetőségeket, azok nominális és reálhozamát, áttekinti a különböző befektetések kockázatait (kötvények, részvények, kriptodevizák). Beszámol az érdekesebb nemzetközi gazdasági eseményekről, így egy-egy ország kiemelkedő növekedéséről, felzárkózásáról, sikeréről vagy épp az ellenkezője: a súlyos gazdasági nehézségekről.
Fellegi Tamás írásaiban fontosnak tartja a részvénypiacon belül a hazai tőzsde szerepét, a BÉT-en forgó főbb, közkedvelt részvények mellett a kevéssé ismert papírokat, valamint az Xtend kategóriát is górcső alá veszi majd.
Ecomonitor, az Ön iránytűje a gazdaság térképén!
Jó olvasást kívánunk.